21.2.19

DVTV: Kovář je plagiátor, rozsah opisů je šokující, byl to jeho způsob práce, říká Lomová

Plagiátorství byl způsob jeho práce. Díla Martina Kováře jsou opis starších děl, jsou to spíš překlady. Kovář přebírá celé pasáže textu a argumentaci, není to o tom, zda správně cituje, nebo necituje. Kovář ohrožuje naší vědeckou a pedagogickou práci, kdyby tak postupovali naši studenti, budeme je vylučovat ze studia, říká členka etické komise FF UK sinoložka Olga Lomová.
Video na Aktuálně.cz

2 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Bezny ucitel nepise knihy. Presto si umim predstavit, kdyby tohle provedl, nejspis by letel na minutu.

Eva Adamová řekl(a)...

Běžný učitel asi ano, ten by letěl. Ale když náš zástupce v rámci projektu obšpízl celý odevzdaný výukový materiál, a to navíc tak okatě, že to bylo velmi snadno odhalitelné, letěla akorát paní ředitelka, a to ke mě do kabinetu, aby mě dořvala, že jsme ho neinformovala, že něco takového se nesmí, což samozřejmě nebyla pravda, bo o autorských právech na schůzkách realizačního týmu řeč byla. Takže špatný nebyl Frantínek, ale já.

Ale po prvních šablonách si vůbec nedělám iluze. To se materiály nepisovaly, ale přímo stahovaly z netu, a to někdy i na příkaz ředitelů, kteří ovšem mnohde utratili všechny prachy za IT a nezbylo jim nic na zaplacení tvorby materiálů. Znám několik škol jen poměrně z blízkého okolí, které s tím pak mělo na MŠMT problém, takže raději ani nedomýšlím, kolik jich bylo po celé republice. Zajímavé ale je, že se o tom nikdy nikde nepsalo a zametlo se to pod koberec, aby se šablony mohly vyhásit za veleúspěšné a mohlo se v tomto stylu rozdělování peněz pokračovat. Jeden důsledek to však evidentně má, v žádných dalších šablonách se už možnost tvorby výukových materiálů neobjevila, i když v současných šablonách na inkluzi, by to bylo potřeba jako sůl, protože materiálů pro děti s SVP od dyslektiků po LMP je jako onoho pověstného šafránu a učitelé si je stejně musí smolit na koleně.

Okomentovat