5.2.19

Daniel Pražák: Žákovská samospráva ve Finsku

Školní parlamenty jsou ve Finsku přímo součástí Národního rámce - podpora toho, aby se žáci zajímali o své okolí a demokraticky se rozvíjeli, je tedy přímo zakotvená v nejvyšších vzdělávacích dokumentech. Na několika školách, které jsme navštívili, nás provázeli přímo zástupci parlamentů. I mimo dosah a doslech učitelů (a i při hodně neformálním povídání) opakovaně zaznívalo, že učitelé maximálně podporují činnost těchto parlamentů a umožňují žákům podílet se na rozhodování v životě školy.
Celý text:

Na mé škole funguje skvělá tradice - jednou za 14 dní si někdo z učitelů připraví pro ostatní inspirativní povídání a z dvojitého zla (pondělí a ráno) se tak stává velké Dobro - sdílení dobré praxe a káva k tomu. Dneska jsem se pokusil kolegům shrnout své dojmy z Finska a uvědomil si, o čem jsem zatím sem na fb nenapsal a. byla by škoda to nezmínít. Tak tedy:

Školní parlamenty jsou ve Finsku přímo součástí Národního rámce - podpora toho, aby se žáci zajímali o své okolí a demokraticky se rozvíjeli, je tedy přímo zakotvená v nejvyšších vzdělávacích dokumentech. Na několika školách, které jsme navštívili, nás provázeli přímo zástupci parlamentů. I mimo dosah a doslech učitelů (a i při hodně neformálním povídání) opakovaně zaznívalo, že učitelé maximálně podporují činnost těchto parlamentů a umožňují žákům podílet se na rozhodování v životě školy.

Pár příkladů toho, co žákovské parlamenty navštívených škol řešily:
- plán rekonstrukce budovy a to, jakou podobu by nová škola měla mít
- hodnocení toho, jak škola naplňuje nové kurikulum
- hodnocení školního klimatu
- no a samozřejmě různé akce školy jako například celonoční Kellokosi winter games, kdy žáci celou noc hráli deskovky, zpívali karaoke, hráli na počítačích a playstationu a zažili školu jinak

Na fotce je Elsa, předsedkyně žákovského parlamentu ze školy v Kellokosi, jejíž rozhled ve vzdělávací politice je fascinující, o to víc, že u 16letého člověka.

4 komentáře:

Jiri Janecek řekl(a)...

Nikde tam v tech cinnostech nevidim, ze by se deti mely vyjadrovat k tomu, jak by to kurikulum melo vypadat...

Nicka Pytlik řekl(a)...

A podílí se žáci třeba i na rozhodování o tom, který učitel bude mít jaký a jak velký úvazek, jaký rozvrh vyučovacích hodin, jaké bude zastávat funkce, jaké velké bude mít osobní hodnocení a odměny a co všechno bude dělat zadarmo?
Mají ve Finsku pedagogické dozory na chodbách a zákaz rozchodu žáků na školních exkurzích? Mohou si odhlasovat, jaký bude sortiment ve školním bufetu a jaký bude jídelníček ve školní jídelně? Třeba kdyby chtěli v pondělí rajskou...

Ivo Mádr řekl(a)...

Pytlíky zajímá reálný život finské školy.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici měli vždy slabost pro fantasy.
Jejich zájem o vše, co leží mimo zdejší časoprostor, je setrvale daný.
Někdy mají pytlici poměrně intenzivní pocit, že pokud bájná země Valinor skutečně existovala, pak ležela ve Finsku.

Okomentovat