25.2.19

Anna Brzybohatá: Zelenina ze salátových barů ve školách mizí. Pokud je tedy školy vůbec mají

Stravování ve školách je horkým tématem nejen pro žáky, ale i rodiče, učitele nebo vládu. Plošné obědy zdarma zřejmě nebudou, ale jsou tu i jiné varianty jako projekty Ovoce, zelenina a mléko do škol nebo salátové bary. Čerstvě připravené suroviny si mohou děti sami nabírat a udělat si přílohu podle svého.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Salátový bar mají žáci na škole k dispozici několikrát v týdnu tak, aby se jídelna vešla do Spotřebního koše. Což také přináší úskalí. „Když dáte dítěti jablko - do spotřebního koše se započítá i s ohryzkem, dítě si jablko ve většině případů odnáší domů (pokud ho nerozkope před školou), pokud ho nakrájíte na měsíčky do baru, děti jich snědí hned plnou misku, avšak do spotřebního koše se započítá jen část bez ohryzku. Tedy z hlediska naplnění spotřebního koše školní jídelna vydala mnohem méně jablek, než když je rozdá vcelku. Což je trochu paradox,“ dodává Bicanová.(...)

Podle České školní inspekce si řada zařízení v průběhu času vypracovala na základě zkušeností určitý jídelníček, který na jedné straně respektuje zásady zdravé výživy, a na straně druhé vychází vstříc chuťovým požadavkům strávníků.

„Nicméně negativním zjištění je, že zhruba čtyřicet procent zařízení vrácené zbytky pokrmů nijak nereflektuje v příští nabídce poskytovaných jídel. Každopádně, nakládání s odpady upravuje legislativa dalších resortů, například Ministerstvo životního prostředí,“ dodává školský resort.


1 komentář:

Vít Tomis řekl(a)...

Každopádně, nakládání s odpady upravuje legislativa dalších resortů, například Ministerstvo životního prostředí,“ dodává školský resort.

No a jednotlive resorty spolu nekomunikuji? Pripominky ze skolstvi na zivotni prostredi jsou zakazane?

Okomentovat