25.2.19

A DOST!: Velká maturitní loupež? Nebo zajištění bezpečnosti?

V každé střední škole nechalo ministerstvo vyměnit počítačové sestavy, na které se většinu roku práší a použijí je pár dní v roce. Akce za takřka čtvrt miliardy korun z kapes nás daňových poplatníků. Na dostatečné zvýšení platů učitelů ale peníze nejsou. Uvidíte jen v A DOST!
Video na webu Stream.cz.

Související články:

12 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...

236 milionů korun, 1 300 středních škol - to je přes 181 000 na školu...

Simona CARCY řekl(a)...

Manipulace v přímém přenosu. pokud jde o DDT a jedno stojí podle Tuny 43000, tak to moc nevychází, s bídou nějakých 60 mega. A takových kravin je tam Tuna. Zejména správci IT na některých školách by si měli doplnit vzdělání.

Radek Sárközi řekl(a)...

Co nevychází? Celková částka na zakázku je daná. Je to skoro 236 milionů.

Vít Tomis řekl(a)...

Cermat musi zasadne zmenit kvalitu sve prace. To, ze se do skol zakoupi nova DDT nijak nezarucuje, ze aplikace na skenovani bude fungovat uz prvni den zkousek... Ze ISCertis bude funkcni od data, ktere Cermat oznami a nikoli o par dnu pozdeji... Ze v Cermatu nekdo zvedne telefon, kdyz neco ve skole nefunguje... chapu ze kdyz vola 1000 uzivatelu nelze to zvladnout - tim spis musi Cermat poskytnout informace sam vcas...

Simona CARCY řekl(a)...

Výkřik do tmy o nekvalitě je jen drobný pokus dehonestovat kvalitní a zejména odpovědnou práci lidí z Cermatu stejně jako lidí s Cermatem na školách spolupracujících. Na jednání několika školských asociací byly prezentovány naopak údaje ukazující na kvalitu procesu, který se stabilizoval a naopak žáky a školský terén obecně poškozují snahy neustále něco měnit.

Organizace přihlašování žáků k jednotným přijímacím zkouškám v roce 2018 byla hodnocena řediteli škol převážně pozitivně, zcela spokojeno nebo spíše spokojeno bylo 91% respondentů.

Ještě vyšší úroveň kladného hodnocení byl zaznamenán při pohledu na administraci JPZ na školách, kde spokojenost vyjádřilo více jak 93% respondentů.
Způsob předávání výsledků z JPZ 2018 hodnotilo kladně 89% respondentů.

Pokud jde jmenovitě o komunikaci Cermatu s řediteli škol před konáním JPZ byla spokojenost téměř 100%, přičemž zcela spokojeno bylo 75% a spíše spokojeno pak 22% respondentů.
Komunikace v průběhu konání JPZ byla kladně nebo spíše pozitivně hodnocena v úhrnu 97% respondentů.

Povrchní způsob přejímání některých informací, který odsuzujeme u žáků, v plné míře přejímají diskutující podle pravidla hledám hůl na psa zvaného Cermat. Uvedené údaje z plošného výzkumu byly veřejně prezentovány a jsou dostupné i Ministerstvu školství. Je by je bylo potřeba zvednout a argumentovat jimi ve prospěch vlastní přímo řízené organizace. Hezký den.

Radek Sárközi řekl(a)...

A proč se ti lidé z Cermatu v pořadu schovávají a MŠMT k tomu mlčí?

Vít Tomis řekl(a)...

Cisla o spokojenosti nezpochybnuji. Napr. poslednich 7 let jsem mel maturity na krku ja. Reditel pak odpovedel na otazku v dotazniku, ze je spokojen. Samozrejme. On vubec nevedel, co vse jsem musel udelat, aby byl prubeh maturit k plne spokojenosti pana reditele...

Simona CARCY řekl(a)...

To RS:
asi cítí neochvějnou podporu

Tajný Učitel řekl(a)...

Carcy, když bylo všechno tak hladké, proč měnit téměř nepoužívané vybavení? Over und out.

Simona CARCY řekl(a)...

Těch důvodů je jistě celá řada. Je jen otázka, má-li smysl je vysvětlovat lidem, kteří se spokojí například s vysvětlením jistého pana Nutze v manipulativním pořadu na objednávku. Postřehy tohoto informatika, který posuzuje zabezpečení systému maturit a přijímacích zkoušek podle zabezpečení školní sítě, aniž by ho napadlo že nad tím může stát další bezpečnostní infrastruktura, že jde o práci s osobními údaji a platí nějaké GDPR (ač si o něm může každý soukromě myslet, co chce) ukazují zanedbatelnou míru vhledu, kterou bych od informatika a admina čekala. Kdo pochopí, co znamenají podporované platformy a jaký je dopad pro uživatele při jejich absenci? Dětsky naivní myšlenky o využití negarantovaného prostředí (HW i SW) na školách bez dílčí odpovědnosti za "nedopady" kvality těchto systémů na rychlost a bezchybnost zpracování - to vše na straně jedné a současně mlčení o tom, že ty fungl nové devítileté počítače dostaly školy k využití ve škole - to jsou charakteristiky manipulativního pořadu typu pranýř. Oběť a zadání je dopředu známo a k problematice se vyjadřují jen zástupci jednoho proudu, bohužel nikoli odborníci, kteří by rozsahu tak náročného projektu byli schopni porozumět.

Simona CARCY řekl(a)...

Hladké je poskytovaná celoplošná služba právě proto, že jde o uzavřený systém, jehož komponenty jsou trvale technicky na výši. Pokud si "odborníci" pletou kopírku s dokumentovým skenerem, vypovídá to jen o nich.

Pepa řekl(a)...

Když si vzpomenu, jak ještě do předloňska byly problémy se skenováním a odesíláním příslušných balíků DT a PP do Cermatu, což (myslím) předloni vyvrcholilo tím, že komisaři šli domů a skeny odesílali druhý den ředitelé škol, tak bych byl s pozitivním hodnocením Cermatu na základě loňských (z mého pohledu bezproblémových) prací přeci jen opatrný. Naši předkové měli takové úsloví o jedné vlašťovce a přicházejícím jaru. Uvidíme, jak se s tou novou technikou ve školách popasuje letošní nával skenů a když (doufejme že ano) poběží vše jak na drátkách i v dalších řekněme 5 letech, tak si začnu myslet, že to konečně dělá někdo, kdo do toho opravdu vidí. Ona totiž nová technika ve školách je jedna věc a technika v Centru věc druhá a teprve jejich spolupráce znamená palec nahoru nebo dolů...

Okomentovat