20.1.19

Ze sociálních sítí: Před místní základkou v Malenovicích se válejí desítky zničených plastových kelímků

Koloman Džugi komentuje na sociální síti Facebook chování školáků: "Každý původně obsahoval čtvrt litru mléka rozlitého nyní po dlažbě nebo asfaltu. Předpokládám, že dětičky opět jednou bezplatně nafasovaly mléko z eráru a uspořádaly s ním pak před školou bitvu, při které kelímky létaly z 5.A na 5.B a obráceně."
Celý text:

Před místní základkou v Malenovicích se válejí desítky zničených plastových kelímků. Každý původně obsahoval čtvrt litru mléka rozlitého nyní po dlažbě nebo asfaltu. Předpokládám, že dětičky opět jednou bezplatně nafasovaly mléko z eráru a uspořádaly s ním pak před školou bitvu, při které kelímky létaly z 5.A na 5.B a obráceně. Generace, která z 90 % nikdy nezažila hlad, pro kterou má věc vůbec nějakou hodnotu, jen když byla pekelně drahá a rodiče to na každém kroku zdůrazňují, si věcí, za něž nic nezaplatila, prostě neváží. #objedyzadarafšem


Z komentářů vybíráme:

"...nacházím zcela pravidelně okolo internátů studujících středních škol pod okny celé ovoce - jablka, pomeranče, mandarínky, kelímky s jogurtem a celé krajíce chleba. Nic s tím nenaděláte. Navíc si to dětí nemusejí po sobě uklidit, naopak, uklízet chodí personál z intru, protože děti - mládež se do úklidu špíny nesmí nutit a nijak k tomu motivovat. Já to prostě nechápu..."


"Dost běžná záležitost, když děti něco dostávají hromadně, zdarma nebo za pár kaček. Hlavně když nevidí přímou souvislost obdrženého jídla a peněz nebo práce s tím spojenými. Myslím, že většina s tím má trochu problém, ale přece se neztrapní.

Když si každý přinese svačinu, kterou připravili rodiče nebo on sám, tak se tohle neděje. Občas tedy v rámci šikanózního chování dochází k zabavování nebo ničení svačin, ale to je něco jiného.

Další oblíbenou variantou mléčného programu je zastrkávání špinavých obalů nebo celách balení za radiátory."


"Moji žáci jsou vyspělejší. Ti, co o mléko nemají zájem,odevzdají je žákovi, jehož rodiče si je pak doma dávají do kávy. Jen se, chudák, ten den dost nadře. Je to klidně i 20 krabiček = 5 litrů. Ale dá to. To není taková váha jako učebnice, jejich hmotnost rodičům vadí víc."


"Nevím, už jsem to někam asi psala, protože o mléku a ovoci do škol diskutujeme pořád dokola. Zřejmě záleží na věku žáků a složení třídy. Mám děti 6-7 let, všechny ze sociokulturně znev. prostředí. Dodávky ovoce i mléčných výrobků sklízí úspěch, vždy zkoumají přepravku ještě před rozdáváním a těší se, až vše dostanou. Někdo občas něco nechce, tak mu to nenutím. Naopak řada dětí chce leccos přidat. Co zbude, umyjeme, nakrájíme, odpeckujeme a oni to takto nachystané ve třídě sezobou. A ví moc dobře, že pokud bych zaznamenala jakékoliv špatné chování vůči jídlu, bude zle."

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak nějak se nakládá v té dnešní překotně měnící se době s věcmi, ke kterým se ve škole přicházívá zadarmo. To je mléko, ovoce, obědy, vzdělání...

Okomentovat