23.1.19

Ze sociálních sítí: Jazyk je ve skutečnosti ten nejméně zbytečný základ celého lidského bytí, dupat po něm se nevyplácí

Zajímavá reakce na článek Josefa Bouška Čeština pro 21. století: Aby jsme jí zachránily, musí se zjednodušit.
Celý komentář Václava Jamka:

Je to přesně naopak, než co se tu většinově hlásá: je potřeba se konečně smířit s tím, že rozdíl mezi spisovnou a obecnou či hovorovou češtinou není možné odstranit, a nějak s tím žít. Když se chce někdo vyjadřovat veřejně, musí se holt snažit víc než ten, kdo mluví a třeba i píše jen pro svou rodinu a známé. Když chce někdo něčemu dobře rozumět, musí se také snažit: intelekt pečené holuby nezná. To, co se tu požaduje, je zničení veškerého stylu ve prospěch obecného zhulvátštění řeči (protože nikdo kupodivu nepožaduje, aby se změny děly v opačném směru, neboli aby se odstraňovaly hovorové formy a trvalo se na užívání těch spisovných). Někdo si zřejmě mylně představuje, že hrubost je přirozenější než jemné rozlišování. Nemluvě o tom, že neexistuje jenom jedna hovorová čeština ani důvod, proč by se za normu měl vzít dost svébytný středočeský hovorový úzus spíše než třeba ten moravský.

Mně osobně se tohle všechno jeví jako vzpoura lidí neochotných se učit něčemu, co naprosto chybně považují za zbytečné. Jazyk je ve skutečnosti ten nejméně zbytečný základ celého lidského bytí, dupat po něm se nevyplácí.

3 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Souhlasim. Vyrustala jsem v prostredi, kde se hovorilo narecim. Snazim se ho udrzovat , i kdyz pomalounku mizi a to je mi lito. Ale spisovnou cestinu beru jako neco zcela samozrejmeho, tou by se melo hovorit verejne, psat verejne. Je to lenost lidi se ucit.
Dnesni mladez se casto v hodinach IT divi, ze by mi mela odevzdavat prace s hacky a carkami.( ne jako ja, kdyz tu line pisu bez diakritiky, ale ja tu lenost zde priznam:))

Josef Soukal řekl(a)...

Dobrý komentář a pěkná diskuse k němu tamtéž.
U jiného příspěvku Václava Jamka jsem našel příznačný komentář:

Jankel Jakov: ve francouzské televizi před nedávnem jakýs pedagogista řekl, že "nejde o to, aby se dítě naučilo číst, ale aby si uvědomilo svůj statut čtenáře" ...

Nicka Pytlik řekl(a)...

aby si uvědomilo svůj statut čtenáře

A jaké že to 'ustanovení, stanovy, řád, pravidla' čtenáře si to nezgramotnělé nebožátko má uvědomovat?

Okomentovat