14.1.19

Zdeněk Sotolář: Cesta do vzdělávacího pekla aneb Testování proměňuje vzdělání na tupý nácvik

„Vysoké procento lidí s maturitou v populaci nesvědčí o kvalitě jejich vzdělání, nýbrž o nekvalitě maturitní zkoušky,“ píše Petr Bílek v Literárních novinách v dalším pokračování nekonečného seriálu debat o státní maturitě.


Zaklínat se procenty lidí s maturitou však svědčí o tom, že autor jakoby zastydl v minulém století, snad v bájné první republice. Ano, ti dnešní maturanti jsou jiní než ti elitní maturanti dob minulých. Však slza nostalgie po minulosti skanula i v diskusi pod článkem. No a? Ale všichni prošli středoškolským vzděláním. Možná méně elitní, nicméně přece jen středoškolskou kultivací. A odcházejí do zaměstnání nebo na vysoké školy.

Je-li ta kultivace nedostatečná, nevyřeší to státní maturita, ba ani katofskór u přijímaček, ale jen a jen průběžná kvalita vzdělání na každé střední škole. Zaručí ji právě státní maturita? Nedávno jedna bývalá žákyně psala první gymnaziální slohovku na dosti prestižním brněnském gymnáziu: samozřejmě na téma vydestilované z nedávných státních maturit. Ale to už není vzdělávání, to je tupý nácvik. Čím častější lajny, tím více nácviku.

A nácviku na maturitu by podle mnohých měl předcházet nácvik na přijímačky a nácvik na plošná testování na základce, nejlépe ve všech uzlových bodech, kterých by pod taktovkou revizorů RVP mělo být víc. Nácvik na přijímačky na vysokou je už běžný. Že se kolem takového nácviku vytváří nemravný byznys, je také běžné. Vysoké procentu lidí s nacvičenou maturitou v populaci neosvědčí kvalitu jejich vzdělání, ale jen kvalitu nácviku.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz.

16 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Kontrolni otazka: jak zajistit to prubezne kvalitni stredoskolske vzdelani?
To je klicove.

Josef Soukal řekl(a)...

"samozřejmě na téma vydestilované z nedávných státních maturit"
Témata slohových prací "kradu" porůznu; zajímá mne jen to, zda je to téma pro žáky a výuku přínosné. Takže některá maturitní zadání z minulých lete míjím bez povšimnutí, jiná využívám opakovaně. Co je na tom špatně?

"Vysoké procentu lidí s nacvičenou maturitou v populaci neosvědčí kvalitu jejich vzdělání, ale jen kvalitu nácviku."

A celá řada kantorů uvádí, že na víc než na nacvičování jejich žáci nemají. Takže o jaké kultivaci středoškolským vzděláním tu mluvíme? Když se projedu po Římě vyhlídkovým autokarem, neříká to nic o tom, jestli pochopil, proč má smysl tohle město navštívit a poznávat.

-
Je snadné polemizovat s článkem vzniknuvším z omylu (o zrušení slohovek samozřejmě nejde) a napsaným možná s nepříliš pronikavým vhledem do dané problematiky, ostatně vidíme to i v jiných tématech a známe to od jiných autorů. Mnohem obtížnější je neroubovat na to svoje vlastní omyly.

Tajný Učitel řekl(a)...

A celá řada kantorů uvádí, že na víc než na nacvičování jejich žáci nemají. Takže o jaké kultivaci středoškolským vzděláním tu mluvíme?

1. řve se, že maturantů je mnoho a studuje každý

2. nastaví se "nepodkročitelné laťky" pomocí cermatestu, na které lze žáky nacvičit jak papoušky

3. řve se, že žáci na víc než nacvičování nemají a nekultivuje se

4. někdo si všimne, že si proklestíme cestu vzděláváním od testu k testu a při troše štěstí nikdo nepříjde na to, že umíme kulový.

5.Pak se řve, že nikdo nic neví tak, jak by měl. Jak prosíravé.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Co sem lezeš?
Tady jsou normální lidi...

Tajný Učitel řekl(a)...

NP, to jako ty?

Josef Soukal řekl(a)...

Řve hlavně Tajný Učitel.
Řve, že žáky lze na testy nacvičit; řve bez ohledu na argumenty.
Řve, že někdo cosi řve, bez ohledu na to, že na různých fórech kantoři ukazují, jak málo toho adepti středoškolského studia umí a jak se "kultivace" smrskává na dohánění učiva ze ZŠ.
Řve, že testy mohou zakrýt skutečnost, že "umíme kulový", ačkoli testy podle kantorů zvýšily pracovní morálku a znalosti alespoň části žáků.
Řve, že testy mohou zakrýt skutečnost, že umíme kulový, a a současně proti nim bojuje, protože právě tuhle skutečnost ukazují v celé nahotě.
Řve, protože řvaní a extrémní názory mu zaručují, že si ho v diskusích o školství vůbec někdo všimne.

Tajný Učitel řekl(a)...

Tak jo.

Tajný Učitel řekl(a)...

Mimochodem, pletete si zvyšování morálky se strachem a pletete si znalosti s krátkodobými algoritmy na jedno použití. Testování prý proměňuje vzdělání na tupý nácvik.

Josef Soukal řekl(a)...

Mimochodem, nepsal jsem o morálce a strachu. A doporučil bych se nejprve s testy seznámit jako s celkem a pak teprve se k nim vyjadřovat, aby komentující neplodil jen tupé cancy.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Přiznám se, že by mě velmi zajímalo, jak jinak se naučit psát, když ne nácvikem? Dnes je hodně módní kritizovat ve školství právě jakýkoliv nácvik, ale ještě nikde jsem se nedočetl o nějaké jiné metodě, která by vedla k danému cíli. Koneckonců co jiného se dělá na kurzech tvůrčího psaní, literárních akademiích ad., než že se nacvičuje? Jako muzikant jsem trávil hodiny a hodiny u klavíru, hrál stupnice, akordy, technické etudy, piloval přednesy. Na VŠ cca 2 hodiny denně, abych nástroj zvládl a dostál požadavkům na nás kladeným. Povětšinou tedy šlo o mechanický dril. Lišíme se mírou rychlosti osvojování dovedností, ale nácvik je základ. Žák s talentem půjde vpřed rychleji, ale nezažil jsem, že by někoho náhle osvítilo světlo poznání a on sám najednou vše zvládl. To by totiž znamenalo potvrzení existence Norimberského trychtýře.
Z anotace knihy Tvůrčí psaní pro každého: "Čtenář se naučí psát a pracovat se svým tvůrčím potenciálem, pozná základní novinářské žánry i principy tvorby příběhů, stavby postav, zvládnutí dialogů a další aspekty tvůrčího psaní. Jde o ryze praktickou a moderní učebnici tvůrčího psaní, která je obohacena o celou řadu praktických cvičení umožňujících čtenářům ověření získaných znalostí a dovedností."

Tajný Učitel řekl(a)...

Když se chce naučit psát, musí se psát, naučit mluvit, musí se mluvit. Když se chce naučit vyplňovat test, musí se vyplňovat testy. Bohužel, vyplňování testů má co dělat zejména s procvičováním krátkodobé paměti. Elementární milý Kalimero. Nic nebrání profesorům aplikovat supertesty na žactvo v elitních ústavech. Proč ale všichni? No nic. Přišel jsem, viděl jsem, odešel jsem. Zpět do říše nenormálních. Maucta.

Josef Soukal řekl(a)...

Kéž by alespoň dodržel slovo.

Nicka Pytlik řekl(a)...

On se vrátí, Dagu Badmane, a s ním přijde prozření!
Prozření, ze všech to úplně nejvíc nejprozřenovatelnější.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Testy a testiky se pisi snad od prvni tridy.
Pisi se a nijak se nenacvicuji.
Ucitel probere, procvici, deti si kresli, pracuji ve skupinach, vyplni pracovni sesit apod. a pak se pise test. Nejak mi nedochazi skodlivost, drilovani, soustredeni se na testy. Nic takoveho totiz neni. To se jen kdejaky blbecek potrebuje zviditelnit, tak si vymysli problem. A jiny blbecek se toho chyti a neexistujici problem kritizuje a analyzuje.

poste.restante řekl(a)...

Testování prý proměňuje vzdělání na tupý nácvik.

A v tom je zakopaný pes.
Tajného prostě testovali příliš...


Mimochodem, jde opravdu o testování, tedy didaktické testy, nebo "testování", tedy souhrnné označení pro ověřování znalostí u státních maturit, a to různými metodami, z nichž jedna je DT? Nejen Tajnému se to občas dost plete.

Josef Soukal řekl(a)...

Pro autora: Česká škola, která o tvá vyjádření dávno ztratila zájem, tvůj blog tentokrát rychle přetiskla. Já bych to bral jako signál, že cosi není v pořádku.

Okomentovat