18.1.19

Vyjádření Jaroslava Millera, rektora Univerzity Palackého v Olomouci, k aktuálnímu dění okolo ministra školství

Diskontinuita vzdělávací politiky a stálé změny na postech ministrů se nejen negativně podepisují na kvalitě školství, ale také demoralizují učitele. Učitelé a učitelky vykonávají nesmírně náročnou práci a takřka každý nový ministr buď zavádí nové změny – nebo je naopak ruší a často za pochodu mění pravidla. Učitelé tak pracují ve stavu permanentní nejistoty – a ztrácejí motivaci k naplňování různých reformních záměrů.


Na základě informací z včerejšího tisku o možném odvolání pana ministra Roberta Plagy se mne opět zmocnila obava, že školství a obecně vzdělanost jsou v České republice trvale na vedlejší koleji, a to navzdory (tradiční) rétorice vládnoucích politických stran, která tvrdí opak. Školství pro svůj rozvoj potřebuje jako sůl naplnění dvou základních a vzájemně provázaných podmínek: Kontinuitu rozhodování (diskontinuity jsme si užili dost s tristními výsledky) a racionální a odborně vedenou debatu, která předpokládá hluboký vhled do problému ze strany hlavních aktérů. Případná výměna ministra zcela neguje první předpoklad a naznačila by, že v České republice se jede jaksi postaru. Naplnění druhé podmínky splňuje právě pan ministr se svým týmem a zcela zodpovědně mohu říci, že Robert Plaga je nejlepším ministrem školství za poslední léta. Nejsem uzavřen pouze v bublině vysokých škol a na základě debat s kolegy ze středního a základního školství vím, že obdobný postoj většinově panuje i zde. Jako tak často v této zemi bývá hlas odborné veřejnosti oslyšen, včetně hlasu rektora jedné z tradičních univerzit. Přesto však varuji, že případná změna na postu ministra může způsobit další rány již tak těžce zkoušenému českému vzdělávacímu systému.

Jaroslav Miller, rektor Univerzity Palackého v Olomouci

2 komentáře:

Radek Sárközi řekl(a)...

Ve srovnání s posledními třemi ministry za ČSSD je určitě Robert Plaga výrazně lepším ministrem školství. Nevidím důvod, proč ho odvolávat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nevidím důvod, proč ho odvolávat.

Tak nejspíš proto by jej i odvolali...

Okomentovat