25.1.19

Tomáš Feřtek: Vyměnit Roberta Plagu je opravdu hloupý nápad

Zda jsou informace o výměně ministra školství Roberta Plagy za jiného exponenta ANO důvěryhodné, nebo jde jen o řeči, to se teprve ukáže. Pokud by se však potvrdily, plynou z toho hned dvě špatné zprávy. Ani ne tak o Plagovi, jako spíš o premiérovi a personální politice nejsilnější strany. Klíčový problém našeho vzdělávání jsou absurdně krátká funkční období ministrů a ministryň. I ti dobří neměli na práci obvykle víc než rok a půl. To je notoricky známé a předčasně měnit ministra zvláště ve školství, kde se každá změna může projevit nejdříve po pěti až deseti letech, není příznak manažersky rychlého rozhodování, ale ignorování jedné z nejzmiňovanějších výhrad ke vzdělávací politice státu.

Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

Má-li totiž Plaga nějakou slabinu, tak je to informování veřejnosti. Pohled do tiskových zpráv ministerstva, kde se to hemží setkáními s kýmkoli a předáním čehokoli, opravdu nereflektuje to, co se na ministerstvu děje. Ten rozdíl je tak zásadní, až si čtenář říká, zda to není záměr. Nebo opravdu politický marketing není Plagova silná stránka. Ministr má nicméně dvě jiné pozitivní vlastnosti.

Uvažuje v delším horizontu a je tedy schopen pozastavit a znovu promyslet už rozjeté projekty, pokud není přesvědčený o jejich prospěšnosti – aktuálně to platí o podobě přijímacích zkoušek na střední školy, podobě státní maturity a probíhající revizi vzdělávacích programů. Ty vyžadují zásadní proškrtání, mají-li mít učitelé šanci naučit žáky něco, co v životě reálně použijí.

A za druhé, ministr je schopen se postavit nedomyšleným a destruktivním nápadům, ať už je vymyslela opozice, podnikatelé, kraje nebo vlastní strana či premiér. To je případ obědů zdarma pro všechny, znovuzavedení dílen, branné výchovy nebo centrálního stanovení povinné bodové hranice u přijímacích zkoušek.


3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Klíčový problém našeho vzdělávání jsou absurdně krátká funkční období ministrů a ministryň.

Klíčovější problém našeho vzdělávání je především systematické a soustavné rozvrtávání všeho, co pořád ještě funguje zejména pak ze strany odborníků na vzdělávání, konzultantů, auditorů a analytiků. A to proto, aby se mohli na vzniklých problémech přiživit ještě lépe.

Zen řekl(a)...

Sice mi potencialni odvolani pana Plagy take neprislo jako dobry napad, ale kdyz se za nej biji bEduini ...

Miloslav Novotný řekl(a)...

Jelikož se Plaga ministrem neměl vůbec stát, pak čím dříve, tím lépe. Ačkoliv, ministři to už nezachrání. Jen národní obrození. Koudelko, ty neřáde, nebudeš tomu věřit, ale ono přijde.

Okomentovat