23.1.19

Studio 6: Desítky tisíc dětí nepřijatých do mateřských škol? Nadsazené, tvrdí ministerstvo školství

Mateřské školy odmítly v minulém školním roce přijmout zhruba každé třetí dítě, celkem jde o 33 tisíc předškoláků. Víc než třetině z nich bylo méně než tři roky. Podle výroční zprávy České školní inspekce se tak potvrdily obavy, že mateřské školy – po zavedení povinného roku předškolní výuky – nebudou mít dostatečnou kapacitu a rodiče budou mít větší zájem o soukromé školky. Podle ministerstva školství jsou ale čísla inspekce zavádějící; a otázku kapacit mateřských škol považuje spolu s odborníky za komplikovanější.Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

Podle inspekce je na tom nejhůře Praha, Brno a Středočeský kraj. Napříč republikou je ale počet míst ve školkách dostatečný, myslí si Faltýn (ředitel Odboru předškolního, základního, základního uměleckého a speciálního vzdělávání ministerstva školství). „Kapacita školek je větší, než máme nyní dětí. Míst ve školkách evidujeme 401 tisíc, takže je tam zhruba desetiprocentní rezerva. A to je dobře,“ prohlásil. Ministerstvo školství podle něj lokální nedostatky kapacit řeší dotačním programem, díky kterému se mohou obce lépe připravit na demografický vývoj.

Podle Splavcové (z Asociace předškolní výchovy) ale někteří zřizovatelé školek řeší situaci jinak. „Je škoda, že nepřemýšlí koncepčně a nezvyšují kapacitu. Místo toho nutí ředitele k tomu, aby přijali více dětí nad povolený počet. Vyhláška sice stanovuje 24 dětí na třídu, lze ale udělit výjimku. A pak tito zřizovatelé tvrdí, že počet dětí se vyvíjí různě… Proč ale nepostaví třeba tělocvičnu, která se dá v případě nouze použít jako další třída,“ navrhuje Splavcová s tím, že problémy se objevují i v tzv. satelitech, kde developeři sice postaví domy, ale chybí tam potom školky.


Žádné komentáře:

Okomentovat