9.1.19

Radek Sárközi: Obědy u nás v Kocourkově

Budou zdarma obědvat všechny děti ve školkách a na prvním stupni škol? Anebo jenom ty z chudších rodin? Na vládě to v pondělí skončilo remízou, ale zničující legislativní kreativita bují dál.


Z článku v MF DNES vybíráme:

Poslankyně ČSSD Kateřina Valachová se kdesi dočetla, že některé děti hladovějí. A bez dlouhého přemýšlení podala novelu školského zákona, která má všem dětem v mateřských školách a žákům na prvním stupni základních škol zajistit obědy zdarma (zadarmo samozřejmě nebudou, složíme se na ně všichni z daní). Premiér Andrej Babiš na podání exministryně školství zareagoval smečí, že na bezplatné obědy dosáhne ještě mnohem více žáků, než je uvedeno v jejím návrhu. Vzápětí ministr školství Robert Plaga zpracoval vládní novelu, jež obědy zdarma nabídne jen dětem rodičů, kteří pobírají přídavky.

Jeden nepromyšlený návrh stíhá druhý a není čas sledovat, kde se zrovna nachází míček populismu, natož aby někdo přerušil hru a řekl, že takhle se zákony v civilizovaných zemích nepřijímají.(...)

Ani v novém systému ale spousta rodin na obědy zdarma nedosáhne, protože nesplní hlavní kritérium, přestože jejich finanční situace může být velmi špatná – matky samoživitelky, lidé s exekucemi či zaměstnanci s minimální mzdou.

Na druhou stranu systém, navrhovaný ČSSD, kdy mají obědy zdarma plošně všichni žáci jako ve Finsku, se může jevit jako plýtvání. Učitelky dohlížející nad žáky při obědě často bědují, jak velké množství jídla děti vracejí a kolik se toho musí zlikvidovat.

Zklamané jsou i kuchařky, které za minimální mzdu jídlo vaří, ale nakonec se velká část obědů vyhodí. Částečným řešením problému by mohlo být, že proplaceny budou jen odebrané obědy, aby je rodiče včas odhlašovali alespoň dětem, které nejsou ten den ve škole. Jinak by plýtvání jídlem zdarma nabylo obřích rozměrů.

Už dnes platba rodičů tvoří jen třetinu celkových nákladů na školní oběd, platí jen nákup potravin, vše ostatní hradí stát. Bezplatné obědy pro každého by znamenaly větší počet uvařených jídel, takže náklady by dále vzrostly o platy nových zaměstnanců a plánovaných 6 miliard korun ročně by zřejmě nestačilo.

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

nakonec se velká část obědů vyhodí

Že plýtvání jídlem? Koho to zajímá? Kam se s nějakými devadesáti kilogrami vyhozeného jídla na osobu a rok hrabeme na civilizovaný svět. V našem vzoru Finsku vyhodí ročně na jednoho obyvatele o sto kilogramů jídla víc. V Nizozemí je to nejméně pětinásobek.
Když už se z obědů stalo téměř hlavní politické téma, zjistili si už ve vládě, kolik zbytků jídla se vyveze ze školních jídelen? Plus mínus, bajvoko...

Jirka řekl(a)...

Pokud by ho mohly spořádat prasátka, či jiná havěť, pak by to ještě srdce nebolelo. Uvařené vrácené nebo neodebrané jídlo se ale musí podle pravidel zničit a nalít do kanálu.

Radek Sárközi řekl(a)...

A přitom by se mohlo rozdávat učitelům místo příplatků, že? ;-) Náklady skoro 2 miliardy na Plagovu verzi totiž odpovídají nákladům na zvýšení příplatku za třídnictví na 2500 Kč měsíčně, na který prý nebyly v rozpočtu peníze...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Stale me fascinuje, jak v dnesni dobe, kdy mame ty pi si a lidi, nikdo neumi tak jednoduchou vec. A to zcela cilene nakrmit deti, ktere maji jidla malo. Tyhle veci se daji vypozorovat prostym okem ucitele, da se na ne pomerne rychle upozornit a rychle jednat. Vsechno to kazi debilni moloch , ktery potrebuje cosi, co “ sjednoti” metodiku nebo jak se to... Proc? Kdyz budu chtit zafacovat zranene dite, nepotrebuji razitko a neziskovku, ktera me doveze obvaz. Musime se vymanit z podobnych byrokratismu, protoze to je jedine, co brani skoro vsemu.

Ivo Mádr řekl(a)...

Paní Karvaiová, máme tady stále 100 leté dědictví po R-U. Úředník - lejstro - razítko. Bez tohoto byrokratického lejstra nepřejdete ani ulici.

Okomentovat