20.1.19

Radek Sárközi: Držte raději BIS hodně daleko od škol

Kvůli nedávné schůzce ředitele BIS Michala Koudelky s ministrem školství Robertem Plagou se objevily v médiích výtky k výuce dějepisu v českých školách. Je s podivem, že kratičká poznámka pod čarou ze zprávy BIS vzbudila tak velký rozruch. Není totiž podložena žádnými argumenty a v této podobě má charakter spekulace, či dokonce poplašné zprávy.


Z článku v MF DNES vybíráme:

Ocitujme příslušnou část poznámky: „Moderní dějiny prezentované ve školách jsou de facto sovětskou verzí moderních dějin a proruským panslovanstvím je do jisté míry zasažena i výuka českého jazyka, resp. literatury (národní obrození).“Pokud se podíváme do učebnic dějepisu pro základní a střední školy, žádnou „sovětskou verzi moderních dějin“ v nich nenajdeme. Pochybuji, že by taková učebnice získala doložku ministerstva školství. Ani v rámcových vzdělávacích programech, podle nichž si každá škola píše vlastní vzdělávací program, nic takového není. Ostatně „dějiny píší vítězové“a sovětský blok se rozpadl.(...)

Ani vyjádření ministra školství nebylo šťastné, protože rázně neodmítl spekulace BIS. Politici by do obsahu výuky ve školách neměli zasahovat. A pokud se k němu budou vyjadřovat, měli by si zjistit alespoň základní fakta. Plaga nechal umístit na web ministerstva svůj výrok: „Já si skutečně myslím, že třeba v dějepise je nezbytné, abychom se posunuli. A řekli si zcela jasně, kde má být těžiště této výuky, a měly by to být novodobé dějiny a ne třetihory.“V dějepise se samozřejmě třetihory nevyučují, začíná se pravěkým člověkem. Veřejnost to sice přejde bez povšimnutí, ale v očích učitelů dějepisu kvůli podobným nekompetentním prohlášením prestiž ministra výrazně klesá.

A vážně už učitelé nemohou brát ani Českou školní inspekci, když člen jejího vedení Ondřej Andrys prohlásí: „V dějepise pro samé dinosaury není prostor věnovat se 20. století.“Dinosauři se samozřejmě v dějepise neučí.

Žádné komentáře:

Okomentovat