29.1.19

Přes 30 tisíc vysokoškoláků do 50 let bez pedagogického vzdělání vážně zvažuje kariéru učitele. Vyřešit některé obavy spojené se vstupem do profese může unikátní výcvik

Zhruba 3 % vysokoškoláků do 50 let bez pedagogického vzdělání vážně zvažují kariéru pedagoga, dalších přibližně 8 % o učitelství uvažuje. Motivací pro vstup do učitelské profese je pro ně chuť předávat své znalosti a zkušenosti. Obávají se hlavně psychické náročnosti profese a nízkého finančního ohodnocení. Pro zájemce o učitelství otevírá Učitel naživo další ročník akreditovaného výcviku. Hlásit se do něj je možné až do 28. února 2019.

Z výzkumu realizovaného ústavem STEM pro Učitele naživo, vyplývá, že mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi do 50 let bez pedagogického vzdělání, jsou v Česku asi 3 % vážných zájemců o profesi učitele. To dle expertního odhadu odpovídá zhruba počtu 30 tisíc lidí. Dalších 80 tisíc o možnosti jít učit uvažuje. Nejčastějším motivem bývá chuť předávat své znalosti a zkušenosti a smysluplnost práce s dětmi vidí.

„Mnozí vysokoškoláci uvažující o změně profese vnímají učitelství jako smysluplnou a zajímavou cestu. Často se ale setkáváme s tím, že se lidé obávají psychické náročnosti povolání a toho, že před třídou zkrátka neobstojí,” říká Martin Kozel, spoluředitel organizace Učitel naživo. „Proto je náš učitelský výcvik založený na kombinaci výuky s intenzivní praxí přímo ve škole. Budoucí učitelé si všechno zažijí na vlastní kůži,” dodává.

„Největší hodnotou výcviku je pro mě jeho efektivita. Učíme se jen to podstatné a vše můžeme vyzkoušet přímo v praxi. Přitom máme dostatek volnosti a podpory pro rozvoj vlastního osobitého přístupu,“ uvádí jedna ze studentek 2. ročníku programu Učitel naživo Helena Cuřínová. Organizace spolupracuje se sítí tréninkových škol v Praze a okolí, na nichž studenti absolvují celoroční praxi.

„Studenti programu Učitel naživo na praxi nejsou sami. K dispozici je jim zkušený provázející učitel, se kterým diskutují, co ve třídě prožívají a reflektují s ním průběh výuky, co fungovalo a co by například mohli udělat jinak,“ říká druhý ze spolu-ředitelů Učitele naživo Jan Straka a upozorňuje na učitelskou komunitu jako nedílnou součást výcviku: „Společně s výcvikem budujeme komunitu zapálených učitelů, kteří spolu sdílí a reflektují své zkušenosti. Díky tomu je mnohem snazší hledat způsoby výuky, které sedí jim i dětem ve třídě. Součástí výcviku Učitele naživo je tedy i následná příležitost pro profesní a osobnostní růst. Učící se komunitu vnímají naši studenti jako velkou přidanou hodnotu.“

Pedagogické minimum: 370 hodin výcviku a 380 hodin praxe

Program Učitel naživo nabízí jednoletý nebo dvouletý výcvik v rozsahu 750 hodin, který kombinuje výuku a praxi na školách v poměru 1:1. Z toho 380 hodin reflektované praxe, 370 hodin intenzivního výcviku v podobě tematických seminářů a přípravy, 5 celodenních exkurzí do českých škol a výhodné podmínky pro účast na zahraniční exkurzi. Výcvik je určen absolventům nepedagogických oborů vysokých škol, kteří chtějí učit děti na druhém stupni základní školy nebo na střední škole. Absolvováním programu studenti získávají Osvědčení o učitelské způsobilosti - takzvané pedagogické minimum.

Program společně realizují Učitel naživo, z.ú. a Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha. Zájemci o účast v programu Učitele naživo najdou veškeré podrobnosti o přihlášení zde: www.ucitelnazivo.cz/prihlaska

Zažijte hodinu s naším provázejícím učitelem

Pro zájemce o studium připravil Učitel naživo ochutnávky výcviku, kde je kromě získání všech potřebných informací, možné zažít i ukázku výcviku na vlastní kůži a seznámit se se zástupci týmu, studentů, absolventů i provázejících učitelů. Více informací zde: www.ucitelnazivo.cz/kalendar

Učitel naživo, z. ú.

Učitel naživo, z.ú vytváří a šíří programy na přípravu a rozvoj učitelů a ředitelů škol. Věříme, že jedině kvalitně připravení a motivovaní učitelé a ředitelé mohou naplno rozvinout potenciál dětí. Výcvik Učitel naživo proto umožňuje absolventům jakéhokoliv magisterského programu získat kvalifikaci - pedagogické minimum - prostřednictvím intenzivní praxe a podpory. V srpnu 2019 odstartuje výcvik pro ředitele a vedení škol Ředitel naživo. Na přípravě a realizaci našich programů spolupracujeme s řadou škol, neziskových organizací, veřejných institucí a vysokých škol.


8 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

jedině kvalitně připravení a motivovaní učitelé a ředitelé mohou naplno rozvinout potenciál dětí

A což takhle unikátní výcvik Žák naživo? Jakože jedině kvalitně připravení a motivovaní žáci mohou naplno rozvinout potenciál učitelů.
Pytlici se ovšem museli štípnout do tváře, aby se ubezpečili, jestli sní či bdí. Ne, nepřehlédli se. Je to tak... Výcvik!!! Už žádné kompetence, ale tvrdý výcvik. Tak k zemi! A plazením vpřed!

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jak se dá slovy napsat "smích až slzím " - nejsou tu emotikony.
A to soudruzi zjistili jak? Těch 30 tisíc. je vobešli jo?
Vždyť se ani pořádně neví, jaké složení kvalifikovaných a nekvalifikovaných, v jakém věku jsou lidi na školách. Tak jak tohle můžou vědět z terénu.
Neříká se tomu věšet bulíky na nos?

poste.restante řekl(a)...

Reklama.
A navíc klamavá.
Nic víc v tom není třeba hledat.

mirek vaněk řekl(a)...

Při čtení titulku jsem se už dlouho takhle nezasmál.

Jen blíž a houšť. Ať jdou učit a užijí si to. Založíme pedagogická učiliště.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

30 000 potenciálních klientů při ceně 27 000 nebo 38 000. Unikátní kšeft.

Eva Adamová řekl(a)...

A kolik z těch klientů se chystá na školách vyučovat matematiku a fyziku? Tuto informaci tam nemají?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlikům to prostě nedá...
Unikátní výcvik jako jediná svého druhu drezúra?

Radek Sárközi řekl(a)...

A kolika lidí se v průzkumu ptali?

Okomentovat