20.1.19

Petra Procházková: Celorepublikový projekt vede předškoláky k technickému uvažování

Přivést děti k technickému uvažování je hlavním cílem Malé technické univerzity. Série hravých setkání vedených lektorem se objevuje na stále větším počtu mateřských a základních škol po celé republice.
Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Když se na začátku lekce ptala dětí, kdo kreslí mapy, dozvěděla se, že mapař. Teď už děti vědí, že správný výraz je kartograf. Celou hodinu si na něj s lektorkou hrály.

Nejprve si vyprávěly o budovách v Uherském Brodě. Vzpomněly si na poštu i sokolovnu. Pak postavily silniční okruh imaginárním městem. Rozděleny na čtyři týmy měly za úkol poskládat každý svou část tak, aby se daly všechny spojit.

To znamenalo správně se zorientovat v mapě. Zpočátku to byl problém a část dětí začala stavět opačně. Lektorka je ale vedla tak, aby na chybu i správné řešení přišly samy. Pak musely z lega postavit jednotlivé budovy. Ve dvojicích si vybraly, co budou stavět, a daly se do práce.

I to mělo svá úskalí. Kluci jako první postavili benzinku. Kostel od holek byl ale menší, ale tak to přece nebývá. I školka ho převyšovala. A tak se musela snížit a kostel zase dostavět. Kdo měl hotovo, umístil svou budovu někam kolem cesty a vzniklo město. To pak týmy zakreslily do mapy.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Celorepublikový projekt vede předškoláky k technickému uvažování

Hurááá! Návrat ke kořenům. Pytlici zdraví minulé století!
Tak ještě nůžky, šitíčko, kladívko a pilečku... a vzhůru do století umělé inteligence. Pytlici si říkají, jak dlouho ještě potrvá, než v té dnešní překotně měnící se době digitálních technologií zanikne potřeba existence profese mapařů?

poste.restante řekl(a)...

Oni obnovili Svazarm?

Okomentovat