20.1.19

Pavla Lioliasová: O místa ředitelů škol není v Česku zájem. Ministerstvo chce změnit podmínky výběrových řízení

V Česku je malý zájem o místa ředitelů škol. Do poloviny výběrových řízení na tuto pozici se v uplynulých měsících přihlásil nanejvýš jeden zájemce, upozorňuje Česká školní inspekce. To by se teď mohlo změnit. Ministerstvo školství připravuje novelu vyhlášky právě o konkurzech. Nakonec tam ale úřad nejspíš neprosadí všechny změny, které původně plánoval.Z doprovodného článku na iRozhlas.cz vybíráme:

Změna připravované vyhlášky se dotýká třeba právě výběrové komise. Podle návrhu novely by na výběr uchazeče měla mít příště větší vliv odbornost. V konkurzní komisi by proto nově měli být vedle školního inspektora navíc další dva odborníci určení Českou školní inspekcí.

„Dominantním tématem řízeného pohovoru s uchazeči mají být otázky týkající se pedagogických aspektů práce ředitele školy, pedagogické vize uchazeče, jeho představ o vedení pedagogického sboru a jeho osobnostních kvalit. Toto opatření má přivést ke konkurzům uchazeče, kteří mají obavy z toho být zkoušeni ze znalosti právních předpisů nebo administrativních postupů, tedy věcí, o kterých získávají noví ředitelé ucelený přehled až po nástupu do funkce a ve svém funkčním vzdělávání,“ přibližuje mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.(...)

Pořadí kandidátů z konkurzu tak pro zřizovatele nejspíš dál zůstane jen doporučením - přesně, jak je tomu dnes.

„Ministerstvo dosud došlé připomínky vyhodnocuje. Připomínkám týkajícím se nesouhlasu s navrhovanou změnou zakotvení závaznosti výsledného pořadí uchazečů bude pravděpodobně vyhověno,“ doplňuje mluvčí ministerstva Lednová.1 komentář:

Jana Karvaiová řekl(a)...

O místa ředitelů není zájem kvůli konkurzům, to je jen jeden ,ten menší problém. Lidi to nechtějí dělat protože na ředitele školy je navaleno milion povinností, které by měl zajišťovat někdo jiný, především zřizovatel. Proč má ředitel kontrolovat komíny, sledovat hasící přístroje,hledat instalatéry apod. Je toho víc. Navíc tzv. právní subjektivita je nesmírnou krávovinou, protože ředitel nemůže sám skoro nic. nesmí šetřit, protože zbylé prach stejně musí vrátit, nesmí spoustu dalších věcí, které mu nařizují vyhlášky nebo metodické pokyny kohokoli, kdo si umane, že bude kecat do školství.

Okomentovat