30.1.19

MŠMT: Přijímání na střední školy a konzervatoře

Právní úprava přijímacího řízení, tiskopisy přihlášek ke střednímu vzdělávání a další informace jsou uvedeny zde a dále na stránkách Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání.

Informace k přijímacímu řízení ve školním roce 2018/2019 (pro přijetí pro školní rok 2019/2020):

Přijímací řízení ke střednímu vzdělávání – legislativa a další předpisy:

Termíny konání jednotné přijímací zkoušky ve školním roce 2018/2019 (pro přijetí pro školní rok 2019/2020):

Další informace k přijímacímu řízení jsou publikovány na stránkách Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (www.cermat.cz)

10 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Na přijímačkách mi vadí několik věcí:

1. Poskytnutí jen jednoho termínu k vykonání testů žákům, kteří si dávají jednu přihlášku na maturitní obor a druhou na nematuritní. Přičemž jejich výsledek je srovnáván na maturitním oboru s výsledky žálů, kteří měli dvě možnosti. Byl by to snad velký problém poskytnout těmto žákům druhý termín na škole s maturitním oborem, na který se hlásí?

2. Že jsou na 90 % škol v podstatě zbytečné, protože na regionální gymnázia se dostane každý, kdo se dostaví, a to i na osmiletý obor, a na učební obory s maturitou se přijímají i žáci, kteří získali v testu zmatematiky 0 bodů.

Simona CARCY řekl(a)...

Když čtu zejména druhý komentář paní Adamové, tak se Vokřálovi nedivím.

Tlumočník řekl(a)...

Paní Adamová, mám na vás dva dotazy. Co to je regionální gymnázium? Odkud máte ten údaj, že se tam dostane každý, kdo se přihlásí?
Učím na gymnáziu ve dvacetitisícovém městě, každoročně bereme méně než polovinu zájemců.
Díky za odpověď.

Unknown řekl(a)...

Vážená paní Adamová, připojuji se k dotazu "Tlumočníka". Působím na gymnáziu v Českých Budějovicích, přijímáme 30 žáků, k 1. 3. 2018 jsme evidovali 191 přihlášek, 1. 3. 2017 213 zájemců z 5. tříd ZŠ.
Jinak mám ale k stávající podobě testů od Cermatu (hlavně z matematiky), ovšem i k celému harmonogramu mnoho výhrad (12. dubna přijímací zk. začínají a uchazeči často ještě kolem 20. května (vyhodnocení náhradního termínu) neví, zda jsou přijati/nepřijati. V letech minulých jsme využívali testy od spol. SCIO (Čj, M, a Obecné studijní předpoklady a již večer v den konání 2. termínu jsme měli ve školách výsledky zpět a v následujících dnech jsme pořadí mohli zveřejnit.
Antonín Sekyrka

Josef Soukal řekl(a)...

Testy Scio zřejmě nevyužívaly otevřené úlohy, pak je vyhodnocení téměř okamžité.

Eva Adamová řekl(a)...

Vysvětlení pojmu "regionální gymnázium"

Popíšu na situaci Zlínského kraje. Takovou výběrovost jakou uvádíte mají v kraji tři gymnázia - Gymnázium Lesní čvrť Zlín, Gymnázium TGM Zlín a Gymnázium Uherské Hradiště. Alespoň částečnou výběrovost má gymnázium v Uherském Brodě a Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži. Ostatní gymply (to jsou ty regionální)- Kroměžíž, Stojanovo gymnázium Velehrad, Holešov, Otrokovice, Staré Město, Slavičín, Valašské Klobouky, Vsetín, Valašské Meziříčí a Rožnov pod Radhoštěm berou každého. Tedy i ty, kteří na oněch výběrových gymplech neuspěli. Nepamatuji si za minimálně posledních pět let dítě, které by se na alespoň nějaký gympl nedostalo. Zlíňáci jezdí přinejhorším do Otrokovic, Hradišťáci do Starého Města a Broďáci do Slavičína.

Jestli mi chcete tvrdit, že ve vašich krajích to funguje jinak, nebudu vám věřit.

Petr řekl(a)...

V jihomoravském kraji to bylo podobné (jsem v penzi 2 roky). Gymnázia v Brně - konkurenční prostředí a možnost výběru žáků. Čím dál od Brna, minimální konkurence a na čtyřleté studium brali běžně trojkaře. Těm regionálním G, podle paní Adamové, jsem říkal pracovně "dědinská gymnázia".
PetrK

Pavel řekl(a)...

Dobrý den,

situace v Královéhradeckém kraji je také obdobná, jak píše paní Adamová. Na gymnázia v menších městech berou i podprůměrné děti, které v testu nenapíšou ani na jeden bod a na vysvědčení mají v páté třídě trojky. Z populace odchází v některých městech na víceletá gymnázia až 35% dětí z daného ročníku!!!

Vít Tomis řekl(a)...

následujících dnech jsme pořadí mohli zveřejnit.
Nacez SCIO oznamilo, ze udelalo ve vyhodnoceni chybu a poradi se dalsi den menilo...

Nicka Pytlik řekl(a)...

SCIO a chybu?
Už to vědí u botlíků?

Okomentovat