10.1.19

Michal Komárek: Nepodkročitelná hranice přijímacích zkoušek

Nejnaléhavější současná diskuse o školství se vede o přijímačkách na střední školy, konkrétně o tzv. nepodkročitelné hranici či cut-off score. Ta diskuse dokonce v posledních dnech zastiňuje i taková témata jako jsou inkluze nebo revize osnov. Oč jde?
Z článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Učňovské školy mají dnes velké problémy: Těžko shánějí kvalifikované odborníky i moderní vybavení, jsou odtržené od praxe a jejich žáci jsou ve velké míře demotivovaní, bez ambicí, neukáznění...

Často se o nich mluví jako o „odpadu“ českého školství. Nepochybně existují výjimky a nepochybně je i na „učňácích“ řada vynikajících učitelů. Nicméně v našem vysoce selektivním školství se opravdu v posledních letech dostaly na okraj zájmu. Dětí, rodičů, i politiků.

A za této situace náhle část politiků dospěla k pozoruhodné zkratce, jak vyřešit problémy českého školství.

V podstatě říkají: Nebudeme ztrácet čas diskusemi o smyslu státních maturit nebo testování, o platech učitelů, natož o tom, co a jak by se mělo na školách učit. Potřebujeme rychlé, praktické řešení. Takže – pošleme víc dětí na špatné školy. A uvidíme. Nějak to dopadne.

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Odborník na vzdělání promluvil řka:
"taková témata jako... revize osnov".
Něco jako přezkoumání placatosti Zeměkoule?

Josef Soukal řekl(a)...

Škoda komentovat, typická ukázka nepochopení podstaty problémů nebo snahy je zatemnit.

Simona CARCY řekl(a)...

Nechápu ty manžele Horákovy, když musí vidět, že MK nemá schopnosti se vyjadřovat ke školství, proč ho na místě šéfredaktora České školy drží. Škodí tím České škole i českému školství a nepomáhají ani Albatros Media.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nechápu ty manžele

Snad že původně v oumyslu blíž k premiérovi. Jakože, kdo na bráchu, tak pak brácha na něj. A tak nějak podobně. Či co...

Eva Adamová řekl(a)...

Jakápak nepodkročitelná hranice, když sakra nejde "podkročit", tak to podlezu a nekafrám.

P. Vršecký řekl(a)...

"...Mk nemá schopnost se vyjadřovat ke školství..."

já bych se spíš zeptal, jestli kromě peskování, okřikování, cenzury a demagogie MK vůbec nějakou schopnost má. Eurobolševik jako vyšitý.

Okomentovat