16.1.19

Michaela Těšínská: Nevhodné chování žáků vůči učitelům je třeba řešit hned v počátku

Česká školní inspekce upozorňuje na zvyšující se rizikové chování žáků. Dle ní za poslední roky řešila třetina základních škol situaci, kdy žák šikanoval učitele. Většinou se žáci dopouštějí verbální agrese. Od pokřikování a sprostého nadávání není ale dlouhá cesta k fyzické šikaně pedagoga. Tu připustily víc než tři procenta škol.


Z článku na webu Česká pozice vybíráme:

Problému si všimli i psychoterapeuti Lukáš Radostný a Martin Sedláček. Nemalý podíl jejich klientely tvoří právě kantoři, kteří si nevěděli rady. „Učitel býval do jisté míry nezpochybnitelnou autoritou. Zprávy od něho rodiče brali jako dané. Dnes je škola vnímána jako služba,“ popisuje Sedláček. Mnoho rodičů má podle něho větší potřebu do chodu této „služby“ mluvit. „Učitelé mají ve třídě de facto 30 žáků a 60 rodičů,“ říká Sedláček.

Česká školní inspekce upozorňuje na obecně se zvyšující rizikové chování žáků. Mezi nejčastější projevy takového chování žáků v základních školách patří tradičně záškoláctví. „Významný podíl představovala také šikana, dále agrese, násilí a ublížení na zdraví, verbální agrese vůči učiteli a poškozování majetku a vandalismus,“ stojí ovšem ve výroční zprávě inspektorů. Co se týče zameškaných hodin, umí si podle inspektorů školy ještě poradit v kombinaci s rodiči nebo školským poradenským zařízením a odborem sociálně-právní ochrany dítěte.(...)

Některé z těchto případů se v posledních letech dostaly na veřejnost. Třeba ten z roku 2016, který se odehrál v pražské Střední průmyslové škole Na Třebešíně. Trojice žáků několik týdnů šikanovala svou 55letou učitelku angličtiny. Žena krátce poté zemřela, ovšem bez souvislosti se šikanou, což později potvrdila i policie. Studenti se učitelce vysmívali, tahali ji za vlasy nebo pronásledovali po chodbách. Jejich spolužáci upozorňovali vedení školy, že je učitelka šikanována. Šikana ale pokračovala i po schůzce s vedením školy. Spolužáci proto agresory natočili na video, až potom je škola vyloučila.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dnes je škola vnímána jako služba

To ale není vůbec žádná pravda!
V dnešní překotně měnící se době je škola vnímáná jako posluha a učitelé jako poskoci. Když si dítko uprdne, k zodpovědnosti je brán učitel, neboť bezesporu došlo k nenaplnění oprávněných zájmů dítěte.
A ona školní inspekce upozorňuje na nevhodné chování žactva? To je jako nějaká švanda, či co? Ta inspekce, která v první řadě vždy pobuzeruje učitele, když si kdejaký rodič zamane to učitýlkovi nandat, aby si moc na mamánka nevyskakoval?
A což takhle snížit dětičkám trestní odpovědnost na řekněme dvanáct let? To už mají mobily, a tak si mohou zjistit, jak vypadá chování civilizovaného člověka v souladu s dobrými mravy. A což případně vyčíslit vítaným rodičům finanční náhradu za nactiutrhání učitelů jejich nevychovanými spratky? Možná by ale pro začátek stačilo, kdyby se rodiče sami doma nechovali jako ve výměně manželek.

Okomentovat