7.1.19

Michaela Těšínská: Děti šikanují učitele ve třetině základních škol. Většinou pokřikováním a nadávkami

Hodina přírodovědy. Žák začne ponoukat ostatní, ať učitelce šeptem vulgárně nadávají. Po několika týdnech už třídu hra nebaví. Chlapec přichází s promyšlenějšími útoky. Učitelka píše na tabuli a žák jí text maže houbou. Všichni se smějí. Jedná se o reálný příběh z české základní školy. A bohužel ne ojedinělý. Podle údajů České školní inspekce za poslední roky řešila třetina základek situaci, kdy žák šikanoval učitele.


Z článku na iDNES.cz vybíráme:

To potvrzuje i školský ombudsman Ladislav Hrzal: „Bohužel jsem se setkal s případy, kdy se pedagogové obávali informovat o šikaně vedení školy. Na mě se obrátili až v pokročilém stadiu šikany, kdy už je řešení obtížné.“ Podle experta na školství Miroslava Hřebeckého, který léta řídil základní školu, je šikana o nezvládnutých hranicích, ať už ze strany žáků, rodičů, či učitelů. K problémům podle něho často dochází v případech, kdy školu neopustila tendence dávat dětem direktivní příkazy: „Doba i společnost se proměnily. U dětí zvyklých na liberálnější výchovu toto naráží. Reagují protitlakem,“ říká Hřebecký.

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

školu neopustila tendence dávat dětem direktivní příkazy

Pyrlici by se bývali vsadili, že chyba je především na straně pedagogů.
Takže direktivní příkazy. V tom bude zřejmě největší maximum problémů.
U hřebeckých to mají v hlavě srovnáno. I pytlici by mohli závidět. Marně...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Třeba pokyn - sedni si- je vyloženě provokativní a direktivní.
Navrhuji sepsat příručku o nedirektivních příkazech.

Eva Adamová řekl(a)...

Tady ani tak nejde o to, jestli je dítě vychováváno liberárně nebo ne, ale o to, jestli je vychováno ke slušnému chování. Znám celou řadu dětí, které jsou vychovávány liberárně a umí se slušně chovat, a znám také spoustu dětí vychovávaných doma direktivně, které se ve škole chovají jako hovada. A mohu pana Hřebeckého ujistit, že těch druhých znám víc.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jen ať si dítka osvojí, kterak se s prudiči srovnat. To se jim v životě hodí víc, než cokoli jiného. Nenechat si foukat od debilních šéfů, úředníků, strážníků, policistů, záchranářů a v neposlední řadě i vlastních rodičů.
A co na to ředitelé dotčených škol, zřizovatelé, inspekce a vůbec státní správa ve školství?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Kdyz vam matka 14 leteho chlapce ( ktery otravuje ovzdusi cele tridy, takze zacina vadit i ostatnim detem) povi, ze musime chapat jeho nezralost, pak vam dochazeji slusna slova. Rodice vzdelani, dite normalni, jedinacek. Zretelne selhani vychovy, ale matka jeci neco omprofesionalech ve skole.
Zatim ojedinely jev. Je to jen otazka casu?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak snad snížit trestní odpovědnost na dvanáct let.
Dítě samo ví nejlépe, co je pro něj nejlepší v té dnešní překotně měnící se době. Jetli autonomně respektovat, či nikoli.

Okomentovat