14.1.19

Michaela Endrštová: Z dějepisu musí zmizet sovětská interpretace moderních dějin, připouští ministerstvo

Zástupci ministerstva školství se sešli s ředitelem Bezpečnostní informační služby Michalem Koudelkou, aby probrali obsah výuky moderních dějin. Právě kontrarozvědka totiž v nedávné zprávě vyhodnotila, že výuka dějepisu na českých školách je stále poznamenána sovětskou interpretací moderních dějin a přetrvává v ní vliv sovětské propagandy. Ministerstvo slíbilo, že proběhnou změny.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

"Má zkušenost s výukou soudobých dějin - ať už v pozici učitele, lektora, historika nebo didaktika - je odlišná a já jsem žádné takové tendence, které BIS uvádí, nezaznamenal, ani nevím o žádné odborné literatuře, která by tato tvrzení podporovala," říká historik Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Pinkas.

Kritika kontrarozvědky překvapila i jeho kolegu z Ústavu pro studium totalitních režimů, historika Vojtěcha Ripku. "Žádný z dosavadních seriozních výzkumů výuky dějepisu nic podobného nenaznačil a nevšiml jsem si, že by BIS svoje závěry nějak podložila, či dokonce dokázala," podotkl Ripka.

Souhlasí však s tím, že je výuka dějepisu na mnohých školách v neuspokojivém stavu - je podle něj přetížena obsahem, což učitele žene k tomu, aby pouze předávali informace. Žákům pak často interpretují "svůj" pohled dějin, kteří si posléze osvojí i žáci.

Změna je nutná, potvrzuje také náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. "Vzdělávací obsah v dějepise je natolik předimenzovaný, že určitě nelze říci, že by na výuku moderních dějin, tedy řekněme na dějiny od počátku 20. století, případně dějiny po roce 1945, byl dostatek prostoru," říká Andrys.4 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Andrys plácá nesmysly. Zřejmě RVP vůbec nezná. Předimenzovaný není RVP, možná ŠVP. Kdy v minulosti však ČŠI tento problém dějepisu pojmenovala? Kolik škol má v inspekční zprávě od roku 2005 něco o předimenzovaném dějepisu? Ostatně soudím, že ČŠI musí být zrušena. Čím dříve, tím lépe.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ačkoliv nejsem příznivcem ústavu na politickou objednávku, tentokrát má Pinkas a spol. pravdu. BIS vůbec nic nedoložila, jen přitápí pod kotlem laciné propagandy. Je mi líto, že ministr školství na BISku naklusal k pohovoru jako malej Jarda.

Ivo Mádr řekl(a)...

Chtělo by definovat, co je to "sovětská interpretace moderních dějin"? Agentománie v ČR nabírá na obrátkách. Neskutečné!

mirek vaněk řekl(a)...

Jednu ideologii je holt potřeba zaměnit za jinou. Místo toho, aby se sešli historici a učitelé a revidovali RVP, bude to dělat BIS s ČŠI?
Matematiku už revidujeme podle toho co se učí na západě. Za chvilku možná i český jazyk budeme revidovat podle zahraničního vzoru. Vždyť čeština je tak složitá.

Okomentovat