23.1.19

MF DNES: Násilí v českých školách roste

Agresivitě rodičů mohou předcházet i sami učitelé. Přinejmenším by to měli umět. Na středních školách útoků na učitele v posledních letech ubylo, školy základní jsou na tom hůře.

Z článku v MF DNES vybíráme:

Fyzický útok na pedagoga není ospravedlnitelný. Na druhou stranu zvládání komunikace s rozčileným rodičem k učitelské profesi patří. Ve vypjaté situaci je právě na učiteli coby profesionálovi udržet klid.

Odborníci je učí základní principy, jak diskusi zklidnit. „Říkám jim například, aby počítali s tím, že je rodič bude zrcadlit. Když budou mluvit klidně a pomalu, zpomalí ho. Když mu začnou nakládat, rodič se začne bránit a komunikace se vyostří. Nemůžou očekávat, že rodič bude objektivní, jde o jeho dítě,“ říká Miroslav Hřebecký z EDUin, který kurzy komunikace pro učitele vede a sám má dlouholetou praxi jako učitel a ředitel školy.

Na to, že v jejich vzdělávání „předmět“rodiče zásadně chybí, si stěžují sami učitelé. Například ve výzkumu Masarykovy univerzity začínající učitelé přiznali, že na rodiče nejsou připraveni.

Jenže základy potíží s rodiči možná leží mnohem hlouběji.

Tak jako se podle závěrů PISA ve srovnání s kolegy z jiných zemí OECD v průměru mnohem méně věnují vytváření bezpečného klimatu ve škole, také nejsou často zvyklí kultivovat vztah rodiče a školy. Český rodič se zpravidla dostane do kontaktu se školou jen na třídních schůzkách, kde se stále ještě řeší přezůvky a nedostatek toaletního papíru.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ve vypjaté situaci je právě na učiteli coby profesionálovi udržet klid.

Zásadní je v klidu zavolat policii.
A nějaký průmět do nadtarifu? Když už se tu učitel pojímá jako osoba provozující činnost za výdělek.

Dovedete si představit, že rodič z ničehož nic vystaruje na učitele, kterého má jeho dítě rádo?

A když vyjde najevo, že učitel city náležitě opětuje, i k pozvání na nedělní oběd dojde.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Doporucuji se skolit. Pokud tedy vase krajske stredisko nabizi kvalitni skoleni. Ja mam za sebou seminar pana Zdenko Matuly- vyborny, lec kratky a tak se chystam na pokracovani.

Okomentovat