15.1.19

Matěj Skalický, Anna Duchková: Brzké vstávání do školy teenagerům nesvědčí, upozorňují neurobiologové

Lepší známky a víc spánku. Sen studentů středních škol má jednoduché řešení - pozdější začátek školy. Vyplývá to ze studie amerických neurobiologů z Washingtonské univerzity v Seattlu a kalifornského Salkova institutu pro biologická studia, jejíž výsledky zveřejnili v prestižním časopise Science Advances.Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Radiožurnál vybíráme:

Už v roce 2014 vydala Americká akademie pediatrů doporučení, aby žáci střední škol nezačínali výuku před půl devátou ranní. „Na rozdíl od dětství dochází během adolescence ke změně přirozeného biorytmu,“ vysvětluje neurobioložka Klára Marečková ze Středoevropského technologického institutu v Brně.

„Například melatonin se u nich vylučuje mnohem později, což zhoršuje schopnost usnout v dřívější hodinu. Průměrný adolescent proto začíná být unavený až kolem 11. hodiny. Pokud tedy potřebuje spát 8 až 10 hodin denně a jde spát v 11 hodin, určitě by neměl vstávat dřív než v 7 hodin,“ dodává.

To zejména studenti, kteří dojíždějí do škol ze vzdálených obcí, bohužel často musí. Pak jsou ale podle Marečkové unavení, spánkově deprivovaní a mají se soustředit v době, kdy jejich tělo ještě není na takový výkon připravené.7 komentářů:

Tomáš Barták řekl(a)...

Nic proti výzkumu, ale především si myslím, že žáci a studenti potřebují pevný režim a řád v životě, dostatek spánku a odpočinku (nejen) o víkendu (pátek večer, sobota, neděle) a přiměřený čas probuzení a vstávání.

mirek vaněk řekl(a)...

Takže po večerníčku do postýlky. A žádný mobil pod peřinou:-)

Ygrain řekl(a)...

Hm, spíš žádné lolko, wowko ani fortnite do časných ranních hodin, řekla bych.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Po devíti hodinách spánku není v šest ráno brzo. Po šesti hodinách je brzo i v devět.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Kde byli neurobiologové, když naši prarodiče/rodiče vstávali ráno se slepicemi, pomáhali s domácími pracemi a hospodářstvím?

A co kdyby zkoumali, jak dětem prospívá mobil, tablet, Xbox, PC a v chudších, zaostalejších rodinách televize od věku mateřské školky? To oni ale dělat nebudou...

Eva Adamová řekl(a)...

A co teprve až budou mít jednou vstávat do práce, a to i s tím, že to už si nebudou moci dovolit minimálně jednou za týden zabulat, což je dnes zejména u studentů středních škol naprosto běžná praxe.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Rekla bych, ze tynejdzrum vadi skoro vsechno. Takze se holt musi snazit prezit vydelat miliony a pak zit z renty a nevstavat. Podobne vyzkumy jsou na nic.

Okomentovat