19.1.19

Martin-Jan Stránský: Mobily do školy nepatří

Zda nařídit plošný zákaz používání mobilů ve škole je neurologická otázka, nikoliv názor. Díky studiím, které máme k dispozici, na ni známe jednoznačnou odpověď. Právě ta vedla Americkou pediatrickou akademii (AAP) již před několika lety k vydání doporučení, aby děti předškolního věku nepoužívaly žádné technologie s monitory včetně mobilních telefonu, případně jen na přísně omezenou dobu za dohledu rodičů či pedagogů. Francie dokonce přistoupila k plošnému zákazu používání mobilů ve školách.


Otázka, zda mobilní technologie škodí, se proto dá považovat za uzavřenou. V další problematice kolem zákazu mobilních technologií na školách bychom měli přistupoval aktivně a držet krok s ostatními vyspělými Evropskými státy. Do roku 2020 bude podle analytiků mobilní telefon vlastnit až 90 procent populace starší šesti let, což je vzhledem k destruktivnímu vlivu mobilních technologií na děti velmi neakceptovatelný stav. Na problematiku nahlížíme ve dvou rovinách:

1. Jak se mozek učí

Pokud víme, jak se mozek učí, pochopíme i to, že používání moderních technologii v dětském věku má přímý vliv na utváření mozku, a to od bohatosti slovníku, přes navazování vztahů, schopnosti empatie až po poruchy pozornosti či spánku. Studie prokázaly, že nadměrné používání mobilů (a počítačů) vytváří závislosti podobně jako například kasino. Hrát hry online nebo brouzdat napříč sociálními sítěmi se stává stejně naléhavou potřebou jako okamžitě vzít zvonící telefon.

2. Jaký vliv na mozek má používání telefonů

O tom, že používání mobilů při výuce odbourává koncentraci a narušuje celý učební proces se již otevřeně mluví. Studie také dokládají, že míra používání mobilních telefonů (a s tím spojeným užíváním společenských sítí a internetu vůbec) přímo souvisí s nárůstem úzkostí a depresí. Navíc však vede i k úbytku neurologických tras a mozkových schopností.

Zjišťujeme, že některé intelektuální schopnosti v přímém důsledku užívání moderních technologií, jako jsou právě mobily, doslova plošně odpadávají. Lidé používají kratší věty, neumějí spolu jednat a řešit problémy, z jedné generace na druhou klesá IQ. Díky možnosti porovnání hodnot u dospělých, kterým se mozek měl šanci vyvinout normálně, zjišťujeme, že nás i při všechny její nepopiratelné výhody moderní technologie ničí. Zákaz používání mobilů při výuce je v těchto souvislostech zcela logickým krokem.

Ovšem nikoli jediným. Jedná se totiž o fenomén deformace priorit rodičů. Přenechávají své povinnosti technologickým nástrojům místo, aby se svým dětem věnovali a vychovali je tak, že přirozeně nechají mobil během výuky vypnuty a uklizený v aktovce. Studie totiž jasně prokázaly, že pouhá přítomnost mobilního telefonu, tedy pohled na něj na stole, vede ke zhoršení úrovně komunikace, učení a výsledků.

Z pozice Kanceláře Ombudsmana pro zdraví vnímáme, že by právě rodiče a pedagogové měli být cíleněji seznamováni s výše zmíněnými fakty. V této souvislosti chceme vyvíjet úsilí vedoucí k přijetí jasných postojů podporovaných Ministerstvem školství ČR Českou pediatrickou společností ČLS JEP a dalšími institucemi k přiměřenému a kontrolovanému užívání moderních technologií. Již na jaře zahájíme řadu přednášek na základních školách, které budou určeny pedagogům a rodičům.

MUDr. Martin Jan Stránský, M. D., FACP,

neurolog, zakladatel Kanceláře Ombudsmana pro zdraví,
Assistant Clinical Profesen-Yale School of Medicine

Kancelář Ombudsmana pro zdraví, z. s.
Národní 9, Praha 1
e-mail: ochrance@ombudsmanprozdravi.cz
tel.: 222 075 103

3 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

ostatními vyspělými Evropskými státy
To jako třeba zmíněná Francie?

Pavel PEŠAT řekl(a)...

Typické je, ze odborníci řeší technické specifikace, jestli je třeba zakazovat jenom tablety, nebo i mobily, ale neřeší obsah, aplikace, které si děti na těch zařízeních pouštějí. Sbohem Krtecku, na tabletu máš utrum.

Jirka řekl(a)...

Nedávno jsem viděl díl Krtečka, který se svou partičkou dost tvrdě šikanoval prodejce melounů asi proto, že melouny prodával dětem. Vůbec jsem nevěděl, že je Krtek komunista.
Rád vzpomínám na Neználka. Četl jsem ho mnohokrát, ale rozumím mu teprve teď. Proto bych k tabletu a jeho obsahu přidával alespoň jednoho moudrého a milujícího rodiče nebo prarodiče.

Okomentovat