25.1.19

Kateřina Perknerová: Kraje řežou do struktury středních škol, mnohé zmizí

Středočeský Český Brod žije peticí proti sloučení jejich a kolínské střední školy. Žáci a rodiče argumentují 130letou tradicí, nejistotou pro maturanty a nechutí přecházet do Kolína. Jenže zřizovatel, jímž je Středočeský kraj, třímá silný trumf. V českobrodských třídách je pouhých 97 žáků, což je krajně neefektivní.


Z článku v Deník.cz vybíráme:

„Nebráním se optimalizaci, ekonomicky nelze udržet nadbytečný počet škol, ale musí se dělat koncepčně a po zralé úvaze. Do SOŠ jsem nastoupila po konkurzu loni v srpnu s ujištěním, že nás nečeká rušení ani slučování a po šesti letech nehybnosti mám volné ruce ke změnám, které školu pozvednou a zvýší zájem uchazečů. V listopadu ovšem přišel pan radní Seidl a oznámil mi, že škola se sloučí s Kolínem,“ řekla Deníku ředitelka Darina Doškářová s tím, že podobná salámová metoda je nepřípustná.(...)

Zdeněk Seidl (ČSSD) uvedl, že o restrukturalizaci sítě SŠ rozhodly rada a zastupitelstvo kraje, které braly v potaz „fluktuaci žáků a pedagogů, existenci příslušné školy se stejným nebo s obdobným studijním oborem v blízkosti, doporučení České školní inspekce i studijní výsledky“. Nehledě na překotnost rozhodnutí a neférový postup vůči novému vedení školy je evidentní, že Středočeský kraj zachytil trend doby. Školy s malou naplněností zkrátka musejí počítat s tím, že nepřežijí.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

V českobrodských třídách je pouhých 97 žáků, což je krajně neefektivní.

Tak snad jestli by nebylo případnější, namísto sepisování petic přilákat žactvo.

Okomentovat