5.1.19

Kateřina Frouzová: Ženy z ČSSD chtějí celoroční provoz družin. Na to nemáme dost lidí, reagují školy

Vedle čtyřdenního pracovního týdne a obědů pro děti zdarma chtějí sociální demokratky ze stranické organizace Oranžový klub prosadit jednu novinku, o níž se dosud v médiích téměř nehovořilo. Chtěly by, aby družiny a mateřské školy fungovaly celý rok. Rodiny by díky tomu neměly problémy v době, kdy mají školy prázdniny a o jejich děti se nemá kdo postarat. Odbory i samotné školy však upozorňují, že na to nemají dostatek peněz ani lidských sil.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová, která do Oranžového klubu ČSSD patří, je přesvědčená, že by celoroční provoz družin a školek rodičům značně usnadnil život. Dodává však, že stát by tuto novinku neměl spouštět dříve, než napraví současné potíže družin. To může trvat zhruba dva roky.

"Školní družiny jsou obrovský problém v mnoha ohledech. Na prvním místě bychom měli zajistit něco jiného než celoroční provoz, jinak bychom stavěli dům od střechy," řekla Valachová. Upozornila přitom, že první balík potíží družin vyřeší jí nastartovaná reforma financování škol.

"Následně bychom se konečně měli zabývat postavením vychovatelů v družinách. Potřebujeme v nich více lidí, jejichž práce bude lépe ohodnocená," dodala Valachová s poznámkou, že stát by musel zajistit ještě jednu podmínku, a to zvýšit počet míst v družinách, aby stačily alespoň těm současným žadatelům z řad rodičů.7 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Celoroční školka je vynikající nápad. Že by si rodiče vyzvedávali dítka vždycky na jejich narozeniny a na Vánoce. V dnešní překotně měnící se době moderních technologií by jim mohli poslat přes mobil pusinku na dobrou noc. Jedno a dvouletým dětem by to zprosdředkovávaly hodné tety. Aby ta batolata citově nestrádala.

Radek Sárközi řekl(a)...

Jeden z důvodů, proč být členem spolku Pedagogická komora, který se podobným nesmyslům snaží zabránit... V případě dvouletých dětí v MŠ se nám to podařilo. :-)

https://www.pedagogicka-komora.cz/2017/09/pedagogicka-komora-prihlaska-do-spolku.html

Eva Adamová řekl(a)...

Celoroční družina? To jakože by některé děti vlastně vůbec neměly prázdniny? To jakože by některé děti zase čučely pod pedagogickým dozorem ve škole? Ta Valachová se už definitivně zbláznila. Možná by bylo dobré, kdyby se na názor zeptala svých dětí, až se s nimi zase příště uvidí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

kdyby se na názor zeptala svých dětí

Třeba by v tomto případě byly ty děti radši. Než být doma...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jak jsem simprecetla, ony ty oranzove zeny byly nejak osviceny a nastinuji ruzovou budoucnost. Coz je vzdy podezrele, protoze jsou to vetsinou nesplnitelne idealy hranicici s nesmyslem.
Jestlize si poridim dite, tak se holt staram. A mohou klidne platit nejake chuve. Druziny nebo skolky jsou plne zamestnancu, kteri take maji narok si odpocinout. Zejmena od deti. Na to se asi nepomyslelo. A taky by ta sranda neco stala.

Ygrain řekl(a)...

Takže už zase plošné opatření, ačkoli výpomoc by potřebovali jen někteří? Tety, babičky a příměstské tábory obvykle prázdniny pokryjí, problém tedy mají ti, kdo nemají ani příbuzné, ani peníze. Ale namísto toho, abychom podporovali organizace, které nejrůznější akce pro děti pořádají a umožnili třeba slevu nebo bezplatnou účast pro potřebné, budeme velkopansky rozhazovat (a zatěžovat lidi, kteří mají po školním roce nárok na to, aby si odpočali). Protože by to nepochybně byla administrativní zátěž a stálo by to moc peněz. Jaká to najednou starost o státní peníze, které bychom jinak vesele plnými hrstmi rozhazovali, že?

Ivo Mádr řekl(a)...

"Jestlize si poridim dite, tak se holt staram."

Oranžovým ženám lze jedině doporučit: Prodejte Lidový dům, zaplaťte stranické dluhy a ze zbytku sponzorujte obědy, družiny,...

Okomentovat