14.1.19

Jiří Šilhán: Otevřený dopis Andreji Babišovi, předsedovi vlády České republiky

Z otevřeného dopisu Jiřího Šilhána, učitele odborných předmětů na SŠ, který odeslal 13. ledna 2019 Andreji Babišovi, předsedovi vlády České republiky, vybíráme: "Bohužel v současné době je systém nastaven tak, že jakékoliv zvýšeni netarifní složky platu se reálně neprojeví v platech učitelů. Ministerstvo (pokud vůbec) pošle peníze na mzdové prostředky krajům bez dalších závazných kritérií, jak je rozdělit školám. Není tedy stanoveno žádné kritérium např. počet zaměstnanců, a kraj díky tomu přerozdělí peníze podle svého uvážení (např. o tyto peníze od ministerstva sníží svůj vlastni příspěvek na školy). Pro konkrétní školu to potom znamená, že se výše prostředků na netarifní část platu vůbec nezmění nebo se navýší o méně než o slíbenou částku."

Ing. Andrej Babiš předseda vlády České republiky

Otevřený dopis

Vážený pane předsedo vlády,

píši Vám tento dopis v reakci na Váš rozhovor uveřejněný v Českých novinách dne 13. 1. 2019 viz odkaz https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/babis-chce-dat-ucitelum-do-tarifu-polovinu-zplanovanych-15-pct/1708738 s Vaším plánem souhlasím, je důležité umožnit ředitelům škol rozhodovat o odměnách kvalitních učitelů, tak jako tomu je v soukromé sféře. Bohužel v současné době je systém nastaven tak, že jakékoliv zvýšeni netarifní složky platu se reálně neprojeví v platech učitelů. Ministerstvo (pokud vůbec) pošle peníze na mzdové prostředky krajům bez dalších závazných kritérií, jak je rozdělit školám. Není tedy stanoveno žádné kritérium např. počet zaměstnanců, a kraj díky tomu přerozdělí peníze podle svého uvážení (např. o tyto peníze od ministerstva sníží svůj vlastni příspěvek na školy). Pro konkrétní školu to potom znamená, že se výše prostředků na netarifní část platu vůbec nezmění nebo se navýší o méně než o slíbenou částku.

Z toho vyplývá snaha školských odborů a Pedagogické komory, aby při takto nastaveném systému žádaly maximální navýšení právě do tarifů a ne do nenárokové složky platu.

Při zvýšení platu od 1. 1. 2019 nám bylo řečeno od vedení školy, že škola žádné navýšení prostředků na netarifní část platů nedostala a osobní ohodnocení tím pádem nebylo zvýšeno nikomu. Stejně tak dopadla všechna předchozí navýšení netarifních částí platů za dřívějších vlád- jsem v praxi již 10 let.

Prosím Vás tedy o to, abyste se pokusil zjistit jaký je současný stav věcí a tento systém vylepšit tak, aby učitelé slíbené peníze opravdu dostali. Taková změna by byla mnohem lepší než prosté zvyšování čísel.

V Praze dne 13. 1. 2019

V úctě

Ing. Jiří Šilhán

učitel odborných předmětů na SŠ4 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

A to jeste pan nepopsal, jake prostredky a kdy na skolu prijdou. Ze skola nedostane penize podle toho, v jakych stupnich a tridach platu jsou zastoupeni ucitele ( ale podle jakehosi kymsi vypocitaneho prumeru) a zcala jasno ma reditel ke konci dubna!
A to se nebavim o penezich na PO, ktere chodi s dvoumesicnim spozdenim, tudiz pro novou pozici treba asistenta si reditel musi nejak penize v rozpoctu najit.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nelze někde podepsat?

Jiří Šilhán řekl(a)...

pište také, uvidíte, že pokud premierovi dorazí takovýchto mailů několik desítek či stovek nějaká reakce bude... pište dopisy,maily, datové zprávy emaelem na: posta@vlada.cz ; datovou schránkou na: trfaa33 nebo poštou na Úřad vlády České republiky nábřeží Edvarda Beneše 128/4
Malá Strana 11800 Praha 1

Jiri Janecek řekl(a)...

Mozna by stalo za to vlade i pisarum dovysvetlit, ze 10 % do tarifu a 5 % do osobniho neni 15 % ze vseho…

To je myslim matika pro sestaky.

Okomentovat