28.1.19

Jiří Matěj Brůna: ´Cut-off skóre´ jako další zásek českému školství?

Proklamované cíle pro zavedení takového opatření jsou, jak už to tak bývá, hodně obecné a velmi podobné jako u předchozích změn týkajících se jednotných přijímacích řízení a ´zkoušek dospělosti´. Po zavedení ze všech stran kritizovaných státních maturit a plošně organizovaných přijímacích zkoušek na střední školy si pohrávají zodpovědné osoby, zejména z řad krajských politiků, s myšlenkou dalšího posílení centralizace našeho vzdělávacího systému, a to skrze úředně a ústředně stanovené nepodkročitelné minimum bodového zisku u přijímaček na všechny typy středních škol. Proklamované cíle pro zavedení takového opatření jsou, jak už to tak bývá, hodně obecné a velmi podobné jako u předchozích změn týkajících se jednotných přijímacích řízení a ´zkoušek dospělosti´. Zvýšení kvality školství, podpora učňovských škol a celkově technických oborů, regulace nabídky jednotlivých oborů, apod.

Z článku na Rodina.cz vybíráme:

Zcela liché jsou v dané věci argumenty hovořící o tom, že různé bodové limity spolehlivě oddělí studenty, kteří na studium dané školy takříkajíc mají a kteří nikoliv. Takhle to totiž v praxi nefunguje. Myslím, že každý zkušený pedagog potvrdí, že z prváka-premianta se nezřídka stává podprůměrný student a naopak. Teenagerovský věk je natolik dynamický, že podle výkonu a výsledku během jedné jediné zkoušky opravdu nelze nic zásadního vyvozovat. Pokud má o studijním směřování mladého člověka rozhodovat bodový zisk v jednom testu, pak jde spíše o loterii a zkoušku momentálního rozpoložení. Asi nebude úplně překvapivým zjištěním, že největšími trémisty bývají zpravidla ti nejmotivovanější perfekcionističtí studenti, jimž na výsledku velmi záleží. A opravdu tito mnohdy dokážou vyhořet, což ale samozřejmě neznamená, že nemají schopnosti či předpoklady pro studium školy z kategorie žádanějších.


5 komentářů:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Zkušený učitel vidí, že na maturitních oborech jsou žáci, co tam nemají co dělat. A teď babo raď.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Teenagerovský věk je natolik dynamický, že podle výkonu a výsledku během jedné jediné zkoušky opravdu nelze nic zásadního vyvozovat."

Ja si teda myslim, ze vysledek toho jednoho jedineho testu bude tak na 95 % zrcadlit souhrn nadani a snahy toho dynamickeho teenager...

Ale je to jen muj nazor. Mozna bych to zkusil nechat deset let bezet a pak uvidime.

PS: Bylo by fajn prestat podsouvat. Zavedeni jednotne hranice myslim nenuti zadnou ze skol nepridat k prijimacimu rizeni nic vlastniho. Jen proste zakazuje prijmout zaka, ktery nezvladnul myslim 30 % vystupu tech slavnych RVP...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Je to jednotna hranice u zkousek. Neni to hranice ci bariera, ktera by mela komukoli zarazit cokoli. Jestlize ztremovanemu diteti neco neslo, stacilo by nastavit vice moznosti a prostupnost.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jestlize ztremovanemu diteti neco neslo

Možná by mohl někdo dítěti se sklonem k ztrémovatění říci tak dva roky předem, že se blíží termín zkoušky, aby se mohlo řádně připravit a míru svojí nejistoty snížit na přijatelnou mez. Tak by mu mohl někdo říci, že dílčí neúspěch neni zdrojem věčného zatracení v montovně, a reálně spíš na pracovním úřadě či ulici. Tak by bylo dobře konečně už rozklíčovat i kompetenci k odolnosti vůči psychické zátěži. Jak to třeba dělají divadelní nebo konxertní mistři, kteří trpí ukrutnou trémou celý život, a přesto před ty lidi večer co večer předstupují.
A také by už mohl někdo ty věčné floskulemi nabiflované tlachaly kopnout do zadku, do prkvančic už jednou...

Ivo Mádr řekl(a)...

Nepodkročitelné minimum je zásek do inkluze po česku. Proto je okolo tolik povyku.

Okomentovat