6.1.19

Jiří Mach: Povinná matematika zvýší počty neúspěšných maturantů, říká nová šéfka Cermatu

Lze předpokládat, že při zavedení tří povinných maturitních zkoušek včetně obávané zkoušky matematiky vzroste počet neúspěšných studentů. A to nejen v matematice, ale i v cizím jazyce. V rozhovoru pro Právo to uvedla nová šéfka Cermatu Michaela Kleňhová. Cermat má na starosti organizaci státních maturit.

Z rozhovoru v Novinky.cz vybíráme:

A co tedy můžeme očekávat?
Teď jsme začali například publikovat údaje o absolutní neúspěšnosti u maturity. Tedy o studentech a žácích, kteří se v daném roce k maturitě přihlásili a nakonec ji neudělali. Data se musí zpracovávat zpětně, protože na splnění maturity mají od přihlášení tři pokusy v rozmezí pěti let. Teď máme výsledky za rok 2011, 2012 a částečně 2013.

Kolik jich je?
Je to kolem čtyř procent každý rok a další čtyři procenta studentů k maturitě vůbec nepřišla. Nemuseli být buď připuštěni, nebo tam mohly být jiné okolnosti. Ale zatím nemáme informace o těch, kteří se přihlásí na jinou střední školu a pokoušejí se maturitu dodělat.

Kolik lidí tedy od roku 2010 u státní maturity pohořelo?
Od roku 2011 do roku 2017 vyčerpalo tři pokusy nebo nevyužilo pětileté období pro složení maturity 27,6 tisíce žáků. Tři termíny vyčerpalo 24,5 tisíce z nich a další 3,1 tisíce nevyužilo šanci přijít k opravnému termínu v průběhu pěti let od ukončení střední školy.


5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

vzroste počet neúspěšných studentů

Za sedm let téměř dvacet osm tisíc neúspěšných maturantů. To jsou průměrně čtyři tisíce ročně. Jak si s takovým počtem doživotních smolařů poradily pracovní úřady?
Pytlici se kdysi vsadili, že k povinné maturitě z matematiky nikdy nedojde. No, nedojde. Dějiny by nikdy státní správě ve školství neodpustily, že by tímto aktem zvůle zabránila, a aby nějaký ten vysokoškolský titul mohli i nadále získávat lidé, kteří nezvkládnou středoškolské počty ani z poloviny míry nějakých jednotných požadavků. Ať už je to z důvodu nedostatečného intelektu či nedostatečného přístupu k pracovním povinnostem. Lidí, kteří pak skrzevá ten titul mohou zastávat i významné pozice ve společnosti a kteří se případně podílet na řízení chodu té společnosti a ovlivňovat tak životy tisíců občanů.

Josef Soukal řekl(a)...

Dovedeno do důsledků, museli bychom otevřít brány jakékoli školy, jakéhokoli oboru každému, kdo se přihlásí - nemůžeme přece nikoho trestat za (potenciální) méně kvalitní předchozí vzdělávání... Navíc dále v textu si p. Kleňhová protiřečí, když uvádí, že přijímačky alespoň zčásti ověřují cosi jako studijní předpoklady, ty lze projevit i s nekvalitním vzděláním. / Otázkou také je, zda za nedostatky skutečně může škola a do jaké míry je vůbec možné srovnat podmínky vzdělávání.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Otázkou také zůstává, kdy asi tak přibližně může rodič zjistit, že je jeho dítě méně kvalitně vzděláváno. A nebo ještě lépe, kdy si to uvědomí sám uchazeč o přijetí na nějakou prestižní školu okresního formátu.
Jakože přijde plačky domů řka, tak jsme mami tati místo trojčlenky a shody podmětu s přísudkem zase sledovali film o globálním oteplování, o zamoření světových oceánů mikroplasty, o alternativních zdrojích energie, o biopalivech, o třídění odpadu, o...

Jiri Janecek řekl(a)...

Ja bych to presto zkusil… Ona taky povinna matematika dost mozna zvysi zajem zaku o tento predmet. A hlavne - devadesati sesti procentum deti umozni zazit radost z uspechu. Aspon na sesty pokus teda...

mirek vaněk řekl(a)...

Já tvrdím, že povinná maturita z angličtiny zvýší také počet neúspěšných.

Má žák právo na úspěšnou maturitní zkoušku, když mu to stát zaplatí a on poctivě 4 roky odchodí nebo aspoň se nenechá vyhodit? Učit se přece nemusí, to nikdo z expertů ani šéfú školství nechce.

Okomentovat