20.1.19

Jiří Mach: Odbory chtějí navýšit platy všem učitelům stejně

Odbory i vláda se zatím shodují, že by se i v příštím roce měly kantorům zvednout platy v celkovém objemu o 15 procent, ale spor ještě bude o to, jak se peníze rozdělí.


Z článku na Novinky.cz vybíráme:

A podle Pytlíka by mělo jít na pohyblivou složku platu co nejvíc. „Pro ředitele je lepší, když má co nejvíc peněz v nadtarifní složce. Pak může odlišit kvalitu učitelů. To vám řekne každý ředitel. Jestli odbory tlačí na tarify, tak podle mého názoru je to špatně,“ řekl Právu Pytlík.

„Pokud vám na odměny zbude pár stokorun, tak jestli ten, co něco dělá, dostane o tři stovky víc než ten, co nedělá nic, tak je to bezvýznamné. Někteří totiž pracují nad rámec svých povinností, zatímco jiní dělají jen to, co musí, a v čase, kdy musí, a nic navíc. A tarif mají oba stejný,“ přiblížil.

Podobně hovoří i Jana Jedličková ze speciální Základní školy Kaplická v Českém Krumlově. „Snaží se všichni, ale rozdíly tu jsou. A snažím se udržet si kantory, kteří pracují. Speciálních pedagogů je velmi málo. Třeba teď jsem navyšovala o jednu třídu a sháněla jsem speciálního pedagoga. V průběhu roku je to velký problém,“ řekla Právu.

3 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Někteří totiž pracují nad rámec svých povinností, zatímco jiní dělají jen to, co musí, a v čase, kdy musí, a nic navíc. A tarif mají oba stejný,“ přiblížil.

A nad rámec povinností je co? Představy pana ředitele?

Nicka Pytlik řekl(a)...

No paráda! Učitelům se už zase přidává na příští rok. Říkali právě v televiznich novinách na čété jedna. Sice se o tom bude rozhodovat až v září, ale vežejnost je nezbytné na to patřičně připravit. V květnu budou zase volby.
Mělo se prý přidávat patnáct procent už od loňského září. V zájmu učitelů se ale přidalo deset procent od ledna do tarifů a těch pět procent do nadtarifů se přidá nejspíš v průběhu března. Nebo tak nějak.
Pytlici si nejsou jisti, jestli to slyšeli správně, ale na jakýsi avizovaný hezký průměr(!) třicet devět tisíc hrubého dosáhne v průběhu roku asi polovina učitelů. Kolik bude tedy brát ta druhá polovina, pytlici nejsou tak nějak schopni dopočítat.
Asi jim to bude hezky dlouho třískat hlavou. Jak velký plat mají učitelé celkově, když polovina z nich dosáhne na průměrný plat? Něco jako, jakou má Měsíc hmotnost, je-li v úplňku?

Jirka řekl(a)...

Jděte už s tou matematikou do háje. Akorát lidi matete. To jsou furt nějaký přirovnání a výpočty. Vemte to hezky lidově, obyčejně. Tak nějak mají ty učitelé hodně a budou mít ještě víc. A všechno bude a pro všechny. A brzo. Jen nevím, kde je rozum. Nezavřeli ho už?

Okomentovat