24.1.19

Jiří Hlavenka: Pojďme nejdřív spravit učňáky - nejpokaženější část českého vzdělávacího systému vůbec

Jiří Hlavenka komentuje na sociální síti Facebook vyjádření hejtmana Ivo Vondráka v Českém rozhlasu: "Mám trochu jiný návrh. Pojďme nejdřív spravit učňáky - nejpokaženější část českého vzdělávacího systému vůbec. Pojďme z nich udělat školy moderní a hravé (!). Když už někdo není studijní typ, je aspoň hravý - využijme toho. Udělejme z toho školy pro mladé podnikatele - vždyť řemeslník, to je živnostník, drobný podnikatel. Svobodný člověk. Koho řemeslo chytne, tomu umožněme stát se hvězdou - ať kouká na ruce těm nejlepším, ať má možnost se seberealizovat, ať cestuje do zahraničí. Koho to nechytne, netlačme na pilu, jen mu to řemeslo znechutíme - ať si hraje, časem se v něčem najde. S varovným číslem 15 % - to je procento těch, kteří zůstanou u vyučeného oboru a neutečou od něj - se už nemáme kam zhoršit, víc pokaženější to být ani nemůže."
Celý komentář k rozhovoru s Ivo Vondrákem:

Tak. Učňáky jsou dnes školou poslední volby, motivace jít na ně je nulová.

Akorát by mohl pan hejtman Vondrák laskavě vysvětlit, jak zvýšíme tuto motivaci, když na učňáky násilně natlačíme přes cut-off score další desítky tisíc dětí, které chtějí jít na střední, spadnou pod čáru cut-offu. Ty nepochybně láskou k určenému učňáku doslova zahoří a svou pilku na železo u ponku skropí slzami štěstí.

Mám trochu jiný návrh. Pojďme nejdřív spravit učňáky - nejpokaženější část českého vzdělávacího systému vůbec. Pojďme z nich udělat školy moderní a hravé (!). Když už někdo není studijní typ, je aspoň hravý - využijme toho. Udělejme z toho školy pro mladé podnikatele - vždyť řemeslník, to je živnostník, drobný podnikatel. Svobodný člověk. Koho řemeslo chytne, tomu umožněme stát se hvězdou - ať kouká na ruce těm nejlepším, ať má možnost se seberealizovat, ať cestuje do zahraničí. Koho to nechytne, netlačme na pilu, jen mu to řemeslo znechutíme - ať si hraje, časem se v něčem najde. S varovným číslem 15 % - to je procento těch, kteří zůstanou u vyučeného oboru a neutečou od něj - se už nemáme kam zhoršit, víc pokaženější to být ani nemůže.

Tak prosím nejdřív spravme odborné školství - pan hejtman Vondrák a paní hejtmanka Vildumetzová mohou začít třeba zítra, když mají tolik energie - a když se nám to podaří, žádného cut-off už nebude potřeba.

10 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...

Salonni zvasty...


'Udělejme z toho školy pro mladé podnikatele - vždyť řemeslník, to je živnostník, drobný podnikatel.'
Rekl bych, ze vetsi cast vyucenych jsou zamestnanci.

'Koho to nechytne, netlačme na pilu, jen mu to řemeslo znechutíme - ať si hraje, časem se v něčem najde.'
Tak to myslim celkem funguje… Tri roky hry a pak se bud vystavi glejt a nebo ne. Do sestadvaceti si kazdy muze hrat nekde jinde.

Josef Soukal řekl(a)...

Blouznivci našich hor. Stejně jako u EDUinu neschopnost vidět podstatu problému.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Odkudpak spadl pan Hlavenka? Vypadá to aspoň na Měsíc. A možná nedopadl ani na nohy.

Kdyby ty nadějné budoucí podnikatele viděl (s těmi pěknými čtyřkami, sem tam pětkou odshora dolů), tak by se po...l.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já souhlasím s tím, že je potřeba učňáky zlepšit. Možná i celkově překopat systém vzdělávání na nich. Hravé??? Vždyť jsou to skoro dospělí, navíc ve věku největší zakomplexovanosti. Ti s náma nebudou hrát hry, tomu nevěřím.
Co dalšího je zapotřebí? ještě těžší věc. změnit náhled rodičů na učňáky jako něco, co není cool. Ukázat, že být vyučený není konec světa.
A jako poslední bych změnila akreditace z maturitní na nematuritní. A jiná, jednodušší kritéria pro zřízení živnosti. Možnost podnikat hned po škole. To je věc zákazníka, jestli dá přednost čerstvě vyučené kadeřnice nebo člověku s praxí 10 let. Tady by ten trh fungovat měl. ono by se rozkřiklo, že dívčina jest šikovná. dozoru netřeba.

Jiri Janecek řekl(a)...

Z Komise Rady JmK pro informacni otevrenost…

Mozna by to mohl vyhandlovat za skolskou komisi, ktera tech ucnaku zrizuje v kraji asi 20. Pak by mohl zkusit sve vize realizovat v praxi.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Možnost podnikat hned po škole.

A ono to nejde? Moje bývalá žákyně měla kadeřnictví hned po škole.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podnikat jde po dovršení osmnáctého roku věku.
Nemá-li fyzická osoba plnou způsobilost k právním úkonům z důvodu věku nižšího než je 18 let, může provozovat živnost prostřednictvím odpovědného zástupce.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nektere obory nesmi hned podnikat. Musi mit nekolik let “ dozor” , tedy pracovat pro nekoho. Treba dcera me kolegyne ( kosmetika, pedikura, manikura).

Vít Tomis řekl(a)...

Spravit učňáky...
Nutno spravit společnost. Poslat do háje ty, kteří tvrdí, že čím víc maturantů, tím vzdělanější národ a více příležitostí na trhu práce. Ano, v současnosti.
Ale až zase cyklicky dojde k "revoluci", tak "pracovní" místa v úřadech, neziskovkách, výzkumných pracovištích typu genderová studia a podobně (na nějakou dobu) zaniknou a spousta lidí se zase začne živit prací.
Jsem prostě životní optimista...

Simona CARCY řekl(a)...

Novinář Hlavenka hledá nové políčko k uplatnění vizí.

Okomentovat