26.1.19

Jana Jochová: Školství v rozvratu. Pomůže změna ministra?

Pod ministrem Plagou se třese židle, prý není politik a většina lidí ani netuší, že teď je to on, kdo sedí na ministerstvu školství. To u ministra školství skutečně poněkud vadí, zvlášť když nastoupil po mediálně exponované Kateřině Valachové, respektive po krátké éře ministra Stanislava Štecha.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Mediálně se skutečně může zdát, že nic nedělá, zdědil totiž resort, který je téměř v rozvalinách a jeho cílem se stala stabilizace školství. O těch rozvalinách vědí a každodenně je vidí učitelé, zvídaví rodiče, a hlavně to zažívají naše děti.

Neuvěřitelný nárůst byrokracie spojené nejen s inkluzí, téměř nemožnost najít kvalitního mladého učitele v základním a středním vzdělávání, třídy, ve kterých se moc nenaučíte, protože učitel se musí věnovat těm slabším či řešit šikanu a na ty nadanější se zase nedostane. A neposlední řadě neustále panující nejistoty ohledně maturit.

To jsou vážné problémy, velkou většinu z nich výrazně podpořila či přímo iniciovala aktivistická ministryně Kateřina Valachová, možná ji jednou dějiny nazvou hrobařkou českého školství, i když její sebevědomí i tohle zřejmě bude brát jako poklonu. Napravit všechny ty věci rychle a efektivně by mohl jenom superman. Problémem zůstává, že v českém školství nikdo takový není.


5 komentářů:

Ivo Mádr řekl(a)...

Je úplně jedno, který ministr bude řídit MŠMT. Důležité je podrobit inkluzi po českém způsobu auditu, protože současná varianta inkluze po českém způsobu je nefunkční. Matka inkluze, paní Valachová, tento projekt nezvládla. To negativně ovlivní vývoj českého školství i v budoucnosti. Evidentně se do podoby "české inkluze" promítly ultralevicové představy části aktivistů z neziskovek. Inkluze je složitý problém, který musí řešit nejen MŠMT, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, ale i další ministerstva. Ono se totiž ukazuje, že evidentně chybí asistenti, peníze, nelze spojit práci nadaných a průměrných žáků s IQ nad 70 s těmi žáky, kteří mají IQ výrazně nižší než 70. Potom se nedivme přetlaku na víceletá gymnázia a soukromé školy.

Nicka Pytlik řekl(a)...

 
Matka inkluze
volá: "Do zbraně, maladcííí!"
 

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nechci si Plagu nijak idealizovat. jenže zdědil totální bordel A chtít po něm, aby to vše dal do pořádku za krátkou chvíli, je nesmysl. navíc, pokud jsem již trochu vnikla do problematiky školství - nejvíc dle mého názoru, škodí úředníci a náměstci kolem ministrů. Takové ty často až pro média bezejmenné figurky, které pomáhají vyhrát různým lobistickým skupinám.

Nicka Pytlik řekl(a)...

má smůlu, je jen úředník, žádná charismatická osobnost s jasnou mediálně uchopitelnou vizí

Pytlici si nejsou až tak úplně jisti, jestli ministr musí být nutně obdařen 'darem boží milosti'. Především by neměl být kdejakým tatrmanem z politické estrády nevalné úrovně.
Pytlici nechtějí být osobní nad přiměřenou mez, ale mají takový dojem, že se s paní Jochovou Trlicovou setkali při jakési diskusi o dětem prokazovaném dobrodiní, nebo něco na ten způsob, a cítili nutkavou potřebu upozornit tuto ochránkyni práv rodičů na svoje děti, že svoje vlastní děti jako osoba veřejně známá docela zbytečně vystavuje veřejné známosti na svém fejzbůkovém profilu. Budiž jí ke cti, že toto opomenutí docela rychle napravila.
V každém případě zaznamenali pytlici v doprovodném článku jedinou zmínku o té naší inkluzi. Tedy kromě té, že se netýkala současného ministra jako tehdejšího náměstka. A to ještě jen v souvislosti s nárůstem byrokracie. Což není její stěžejní problém. Snad že svoje děti paní Jochová chrání před vlivem všeobecně prospěšného inkluzivního prostředí jejich domácím vzděláváním.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Školství je v rozvratu od působení dua Valachová/Štech. A Valachová má ještě tu odvahu do školství veřejně mluvit.

Okomentovat