9.1.19

Jan Sláma: Sytý hladovému nevěří

Ve společnosti se vyskytl další problém. Je třeba ho prodiskutovat. Jak jinak, jsou tu různé pohledy. O čem to mluvíme? Inu o obědech pro děti zdarma a bez rozdílu! Jedni, nejraději by řekli „když na ně nemáte, tak se nedá nic dělat“, možná si myslí „ať si třeba umřou“, ale nahlas se to říct neodváží. Zatím. Jsou tu přece sociální služby, charity, Armáda spásy a kdesi cosi.

Z článku v Britských listech vybíráme:

Autoři myšlenky o obědech zdarma uvažují racionálně. Uvědomují si, že část dětí má rodiče, kteří si mohou dovolit zaplatit dětem obědy, ale celý systém by to velmi komplikovalo a prodražilo. Nebude ale příliš složité snížit počty vařených jídel pro ty děti, které je přímo odmítnou. A bohatí rodiče, které by snad uráželo, že jejich děti dostávají zdarma jídlo, snadno naleznou cestu jak podpořit nějakou dobročinnost.

Narůstající nerovnost mezi lidmy pokřivuje charakter národa. Právě u mladé generace by rovnost ve stravování, podobně jako u některých národů ve školních uniformách, mohla napomoci ke změně. Náklady ve státním rozpočtu jsou zanedbatelné. Nalezli bychom mnohé lidstvu přímo škodlivé.
2 komentáře:

Ygrain řekl(a)...

Vážení, tak tohle tedy opravdu stojí za přečtení celé... Chtěla jsem citovat, ale mám pocit, že bych si Ctrl+C,Ctrl+V umazala klávesnici.

P. Vršecký řekl(a)...

"Narůstající nerovnost mezi lidmy pokřivuje charakter národa. Právě u mladé generace by rovnost ve stravování, podobně jako u některých národů ve školních uniformách, mohla napomoci ke změně. Náklady ve státním rozpočtu jsou zanedbatelné. Nalezli bychom mnohé lidstvu přímo škodlivé."

Charakter národa pokřivují závistiví frustráti typu soudruha Slámy IMHO mnohem víc, než jakási nerovnost, která obecně nenarůstá, ale naopak klesá. Pokud jde o platy a důchody, jsme jeden z nejvíc rovnostářských států v EU. Těch pár korun za školní obědy může dát prakticky každý, protože prakticky každý přinejmenším v téhle době a zemi může i pracovat. Pro ty, kdo opravdu objektivně nemohou, jsou sociální dávky. Jestli si soudruh Sláma opravdu myslí, že to zanedbatelné procento dětí skutečně bohatých lidí chodí do běžných základek a jí tam šlichty ze školních jídelen, může hlásat své bludy právě jen v Blistech, tam je na správné adrese.

Okomentovat