23.1.19

Jan Schneider: Chvályhodná BIS

Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) je ve školních osnovách cítit silný vliv Ruska a výklad dějin je poplatný někdejšímu sovětskému vzoru. Komentátor Jan Schneider sdělení BIS odmítá a poukazuje na jednostrannost výuky moderních dějin – jenže přesně naruby, než tvrdí ve své zprávě zpravodajci.


Z článku na webu Česká pozice vybíráme:

A učilo by se rovněž o tom, jakou úlohu měla basilejská Banka pro mezinárodní vyrovnávací platby, shodou okolností zvaná též „BIS“ (Bank for International Settlements), společné dítko osmi centrálních bank (Spojených států, Velké Británie, Francie, Belgie, Švýcarska, Německa, Itálie a Japonska), přes níž šly investorům dividendy z německého průmyslu – včetně zbrojního – v průběhu celé druhé světové války, a která se podílela na krádeži československého zlatého pokladu v březnu 1939. To už by asi zavládlo všeobecné divení a otázky by nebraly konce.

Zpravodajci se poznají od politruků a ideologů tak, že nejprve sledují stopu peněz, teprve potom další „tvrdé evidence“, které vyhodnocují i co do úplnosti, tedy všímají si i těch, které chybí. Prostým nahlédnutím do osnov by tedy ministerští experti zjistili, že ono nařčení ze sovětsky zabarvených osnov byla pěkná „fligna“, jejímž jediným korektním výsledkem je konstatování naprostého opaku. Možná to souvisí s celoevropským hnědnutím, že nacismus začíná být vyviňován a hledají se cesty, jak jeho dědictví (včetně toho největšího lupu v historii) legalizovat.(...)

V osnovách i různých vzdělávacích aktivitách lze čím dál více zaznamenat informace, vyznívající negativně pro Sovětský svaz, potažmo pro Rusko. V tom není chyba – ta je v tom, že to jsou informace naprosto jednostranné, zcela ignorující srovnatelné události, které se netýkají „východu“. Jako by tázání a srovnávání už zase bylo zakázanou disciplínou…

Právě na to BIS, aniž by chtěla, upozornila. Ti hloupí sedli na lep sovětské orientace školských osnov, ti chytří pochopili, o co jde (a co je z této situace nutno vyvodit). Sotva jsme se totiž zbavili ideologického vlivu na školství z jedné strany, už se – k uzoufání podobnými metodami – o něco podobného někdo snaží z druhé strany. Druhou normalizaci však nedopustíme, to si slibme!

2 komentáře:

Josef Soukal řekl(a)...

"V osnovách i různých vzdělávacích aktivitách lze čím dál více zaznamenat informace, vyznívající negativně pro Sovětský svaz, potažmo pro Rusko."
To by bylo třeba osnovám a vzdělávacím aktivitám konkrétně dokázat. Pokud to ovšem není tak, že prostě přibývá informací z nejrůznějších archivů, např. o odvlékání českých občanů do SSSR a vůbec pronásledování (levicově orientovaných) Čechoslováků. Čtení o tom, jak K. Gottwald a další za válečného pobytu v případě potřeby udávali své bývalé soudruhy, a vydávali je tak do rukou vrahů z NKVD, je opravdu velmi, velmi smutné.
Nemám rád jednostrannost, ale tenhle komentář není nic jiného než další pokus odvrátit pozornost od pokusu části české politiky posunout nás směrem k rudým či stále ještě rudým vodám.

Ivo Mádr řekl(a)...

Informace musí být vyvážené a historii nelze ohýbat podle přání některých politiků. Každopádně nelze přijmout tvrzení bývalého premiéra Ukrajiny Jaceňuka ve smyslu, že státy Ukrajina a Německo byly okupovány v letech 1944-45 Ruskem. Stalo se tak při oficiální návštěvě Jaceňuka v Německu. A reakce paní kancléřky? Žádná. Rok 1945 označit jako osvobození od fašismu (spojenci USA+SSSR+VB), rok 1968 označit jako okupaci svobodného státu. Odsouzení éry Stalina, Brežněva je samozřejmě nezbytné. Smutné taky je, že někteří novináři dodnes nerozlišují mezi SSSR do roku 1991 a současným Ruskem.

Okomentovat