12.1.19

Ivana Zábranská: Senátor Jiří Růžička: Největší brzdou vzdělávání jsou vlády

Studenti se ve školách připravují na současná zaměstnání, která ovšem za 20 let z velké části zaniknou, upozorňuje Jiří Růžička, senátor a bývalý ředitel gymnázia Gymnázia Jana Keplera. Problémy českého školství se podle něj řeší pomalu, nebo vůbec.


Z rozhovoru v Deník.cz vybíráme:

Kde vidíte největší problémy českého školství?
Jsou v zásadě dva. Podfinancovanost a to, že učíme pro minulost, v lepším případě pro současnost, nikoli pro budoucnost. S nedostatkem financí souvisejí mizerné platy učitelů a jejich vzrůstající nedostatek na všech typech škol.

Zastaralá koncepce a nedostatek vize zase znamenají, že vzdělávání je vnímáno jako příprava na současná zaměstnání. Ta ovšem za 15 až 20 let z velké části nebudou existovat. Oba problémy přitom spolu úzce souvisejí. Pokud nebudeme mít jasnou představu, co a jak se má učit, bude navyšování financí do školství pouze výdajem, nikoli skutečnou investicí do budoucnosti.


4 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

současná zaměstnání. Ta ovšem za 15 až 20 let z velké části nebudou existovat.
Třeba senátoři, bude-li vůle lidu změnit část Ústavy.

Nikdo neví, co bude za 20 let potřeba. A i kdyby to bylo "úplně jasné" - co budou ti absolventi dělat 19 let, než se vize vyplní?

Josef Soukal řekl(a)...

Souhlasím. "Učit pro budoucnost" je podivný blud; nic z toho, co člověk opravdu umí, se mu nikdy v životě neztratí, a naopak - okecávač nikdy nepochopí, co to znamená něco pořádného pořádně umět.
Jinak pan senátor kromě obecných tvrzení neříká prakticky nic. To, že problémům, k nimž se vyjadřuje, někdy vůbec nerozumí, prokázal opakovaně.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Oni nekdy v dejinach lide vedeli, co bude potreba za dvacet let? Kdyby takhle blbe nekdo myslel, tak jeste dneska porad jen premyslime nad touhle pitomosti a zijeme v jeskynich.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V té dnešní překotně měnící se době už nějakých osmdesát let se intenzivně rozvíjející umělé inteligence úplně ze všeho nejdřív zanikne potřeba vystudovaných matematiků. To mnozí z nich při té svojí inteligenci pochopili už dávno a jako zčista jasna úspěšní politici se přeorientovali do oblasti odborníků na vzdělání. To bude sypat ještě pěkných pár let.

Okomentovat