19.1.19

Filip Pertold: Tupý nástroj vzdělávání

Školství nepotřebuje přísnou hranici, která určí, kdo může na střední školu a kdo ne. Nápad hejtmanů by jen uškodil těm, o které jde – dětem.


Z článku v MF DNES vybíráme:

Návrh tzv. cut-off skóre, s kterým přišli hejtmani, do tohoto konceptu plně zapadá: uděláme hranici, která na základě nějakých testů rozdělí děti na úspěšné a neúspěšné, tedy na ty, které se dostanou na střední školy, a ty, které ne – a jedeme dál. Hlavně abychom zaplnili učňáky, o jejichž přidané hodnotě nevíme prakticky nic. Co však víme jistě, je, že absolventi učňáků mají vyšší šanci být nezaměstnaní než jejich kolegové, kteří mají maturitu. To nezavdává k přílišnému optimismu.(...)

Z návrhu hejtmanů je zřejmé, že cítí nostalgii po selektivním socialistickém školství, jež mělo hlavně vychovat režimu poslušné jedince bez širšího rozhledu, kteří především splní plán v těžkém strojírenství. Počet gymnazistů byl nízký, protože se do továren a pro fungování režimu nehodili. Současným politikům by takový model školství vyhovoval. Absolventi by jim nemluvili do práce, volilo by se dle jednoduchých marketingových kampaní, protože by se nikdo nenaučil v demokracii pohybovat.

7 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

"uděláme hranici, která na základě nějakých testů rozdělí děti na úspěšné a neúspěšné, tedy na ty, které se dostanou na střední školy, a ty, které ne – a jedeme dál."
Vždy když čtu podobně věty, ptám se, jakou šanci proniknout spamem hlouposti a manipulací mají ty články o školství, jejichž autor píše věcně a vyjadřuje se k problémům, kterým rozumí.

Radek Sárközi řekl(a)...

"Na revizi rámcových programů pracuje Národní ústav pro vzdělávání, zadání má od ministerstva."

NÚV mi ovšem napsal, že žádné zadání z MŠMT nemá...

https://www.pedagogicka-komora.cz/2019/01/revize-rvp-probiha-bez-oficialniho.html

Vít Tomis řekl(a)...

Jojo. Gymmazisti se v neziskovkach urcite uplatni lepe nez "vyucenci", kteri se pak, chudaci, musi zivit praci.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tupý nástroj

Pytlici ani nevědí, je-li tu je případně nějaká souvislost, ale vzpomměli si, jak kdysi paní CatCatherine připomněla při nějaké příležiosti uzbecké přísloví
Tupost – tupcova ostrá zbraň.

P. Vršecký řekl(a)...

Představa, že střední školství bez jakýchkoliv nároků prakticky od vstupu až do konce, vychová jedince se širokým rozhledem, který nebude poslušným nástrojem státu, mne svou pitomostí skutečně fascinuje. Trouba s maturitou, který ve skutečnosti nic neumí, se prostě uplatní líp,než šikovný vyučenec, protože, ééé, protože........

Nicka Pytlik řekl(a)...

protože, ééé, protože

Protože ta jeho profese do dvou let zanikne. V té dnešní překotně měnící se době. Říkají to odborníci na umělou inteligenci už nějakých padesát let. A možná ještě déle.
Troubu s maturitou ovšem žádným strojem nenahradíš. Tak daleko digitální technologie nedospěly. Simulace pitomce je poměrně velký oříšek. Počertech zapeklitá věc.

P. Vršecký řekl(a)...

Když si jen vzpomenu, jak jsem stavěl, kolik času jsem strávil debatami s elektrikářem, obkladačem, instalatérem, zedníky. Kolik změn jsem na jejich doporučení udělal a žádné nelituji. Chtěl bych ty roboty vidět. Tohle zase plácají mamlasové, kteří o realitě nemají ani potuchy....Marně si představuji, co by mohl opravdu fundovaně vykládat Feřtek nebo Laurenčíková.

Okomentovat