6.1.19

Eliška Stodolová: V Praze chybí učitelé, pomoci mohou vyšší platy i změna osnov

Průzkumy České školní inspekce ukazují, že jen malé procento škol zvládne žákům předat všechny potřebné informace. Odborníci se shodují, že největším problémem je náplň učiva. Změnit se tak mají osnovy a učitelům se zvýší plat. Právě v Praze kvůli výši platu nastoupí do škol jen zhruba 10 procent vystudovaných učitelů.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Naše školství stojí jednou nohou v minulosti. Nemělo by vychovávat poslušné jedince, ale kritické a myslící jedince. Důležité je naučit děti spolupracovat, a ne soutěžit. Na prvním stupni je výuka dost založená na soutěžích a to je špatně. Spolupráce se z osnov úplně ztrácí, a pokud nebudeme jako národ spolupracovat, tak zanikneme,“ říká Alena Červená.

Podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala musí být změna vzdělávacího obsahu provázána s řadou dalších aktivit, jako je důsledná podpora učitelů, stanovení priorit pro jejich průběžné vzdělávání a také příprava adekvátních učebnic a dalších didaktických pomůcek, které budou změny ve vzdělávacím obsahu adekvátně reflektovat.

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

„Osnovy jsou přeplácané a přeplněné zbytečnými věcmi...“ potvrzuje ředitelka pražské Základní školy K Milíčovu Alena Červená.

To by pytliky zajímalo, podle čeho na té pražské základní škole zkompetentňují. Možná, že by všichni ti mediálně akční odborníci na vzdělání mohli už konečně vzít na vědomí, že už drahně let něco tak zavrženíhodně nemoderního, jako jsou ty osnovy, ne-e-xis-tu-je.
Pytlikům obdobná sdělení připomínají situaci, kdy si pytlici v pantoflích stoupli do hnoje, a pak usedavě hořekovali, že mají hovna až po kolena.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Spolupráce se z osnov úplně ztrácí

A jak taková spolupráce v osnovách vypadá?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

příprava adekvátních učebnic

No jasně. Závěr snad z první ředitelské hospitace v mé hodině zněl: "Soudruhu učiteli, neřekl jste vše, co je v učebnici tučně vytištěno." A pod taktovkou ČŠI se do těchto šťastných dob vracíme.

A proto soudím, že ČŠI musí být zrušena. Od Andryse po Zatloukala.

Eva Adamová řekl(a)...

To jakože změny osnov mají napomoci tomu, aby v Praze nechyběli učitelé? A jak?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala musí být změna vzdělávacího obsahu provázána s řadou dalších aktivit, jako je důsledná podpora učitelů...

A což takhle nějaký ale doopravdy vědecký výzkum o tom, koho, kdy a jak už školní inspekce podpořila. Po posledním setkání pytliků s ředitelem krajského inspektorátu sjednal nápravu až tenkrát ombudsman pan Motejl, který doporučil té inspekci, aby si hleděla toho, čeho si hledět má.
A což takhle uvolnit ten tuhý školní režim soustavného dozoru nad žáky? Pytlici vycházejí z předpokladu, že škola je prostředím bezpečným. Nebo ne?

Jiri Janecek řekl(a)...

"Průzkumy České školní inspekce ukazují, že jen malé procento škol zvládne žákům předat všechny potřebné informace."

Zkompetentnovani je evidentne out...

Okomentovat