26.1.19

Daniel Veselý: Dějiny podle BIS aneb Do jaké míry nás ohrožuje ruská hybridní kampaň?

Kontroverzní názorová shoda mezi BIS a ministerstvem školství ohledně nutných změn ve výuce moderních dějin v době hybridních hrozeb bohužel nevyvolala žádoucí celospolečenskou debatu. Česká mediální obec patrně vměšování tajné služby do záležitostí ministerstva školství vnímá jako neškodnou záležitost.
Z komentáře na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

A pokud se bez předsudků začteme do běžně používaných učebnic dějepisu pro gymnázia a střední školy, nenalezneme po prosovětské intepretaci či sovětské propagandě ani jedinou stopu.

Výukové materiály naopak studenty utvrzují v názoru, že demokracie, tržní hospodářství, touha po svobodě a respekt k právu jiných národů jsou alfou a omegou západních zemí v čele se Spojenými státy, zatímco totalitarismus a agresivní mocenské výboje jsou základními atributy sovětského impéria.

A třebaže se české učebnice dějepisu zabývají i stinnými stránkami západních demokracií (mccarthyismus, Watergate), stále se jedná pouze o kosmetické vady jinak perfektně fungujícího systému.

O otřesných zločinech, jichž se některé západní země a jejich vrcholní představitelé dopustili nebo je podporovali – třeba o americké asistenci při masovém vyhlazování indonéských bezzemků a komunistů nebo Churchillově lvím podílu na bengálském hladomoru - v těchto didaktických materiálech nenalezneme ani jedinou zmínku.


Žádné komentáře:

Okomentovat