9.1.19

Daniel Dočekal: Deset nejdůležitějších pravidel, kterými vybavit dítě na život v online světě

V prosinci 2018 uspořádal magazín Flowee první ročník konference Dítě v síti. Internetový publicista Daniel Dočekal představil ve svém příspěvku "nepostradatelný návod pro rodiče". My vám ho nyní přinášíme v podobě návodného článku a videa z konference
Z doprovodného článku na flowee.cz vybíráme:

#3 JSME JENOM PRODUKT
Pro všechny ty Facebooky, TikToky či Instagramy jsme jenom produkt. Na každém uživateli vydělávají peníze a o nic jiného jim nejde. Nebudou chránit vaše soukromí, budou se o vás (a o vašich dětech) snažit zjistit maximum informaci. Kolik vám je, kolik máte dětí, jak vypadáte, jaké máte záliby, kolik máte aut, jaký máte telefon, kolik máte peněz, kde pracujete, co nakupujete, s kým se stýkáte, kam jezdíte na dovolenou.

Celé to jde až tak daleko, že na Facebooku jsou stínové profily lidí, kteří nikdy Facebook neměli. Každá informace má hodnotu a každá informace je na prodej.

#4 (SELF) DIAGNÓZA ZÁVISLOSTI
Mělo by vás zajímat, že 45 % mladých je dnes online takřka konstantně, dvakrát tolik než v roce 2015. Dalších 44 % je online několikrát denně. Pětadevadesát procent mladých má dnes chytrý telefon, před třemi lety to bylo 75 %. Všímejte si, kolik času tráví vaše dítě na mobilním telefonu, na sociálních sítích, na YouTube, v počítačových hrách.

Všechny sociální sítě a hry jsou tvořeny s tím, že mají v maximální míře udržet uživatele v jejich prostředí.

Dnešní dvanáctileté dítě na mobilu zkonzumuje například přes 9 GB mobilních dat a přes 42 GB dat přes Wi-Fi, přičemž 46 GB představuje sledování videí na YouTube a 5 GB Instagram. Všechny sociální sítě a hry jsou tvořeny s tím, že mají v maximální míře udržet uživatele v jejich prostředí. A nutí ho, aby se vracel, jinými slovy, vyvolávají nutkání. Nikdo z tvůrců neřeší, že zásadně podporuje vznik závislostí. Herní, internetové, na sociálních sítích, na videích.

Žádné komentáře:

Okomentovat