21.1.19

ČT24: Učitelé našli na lednové výplatnici průměrně 39 tisíc. Vláda se pře, zda má zvyšovat tarify nebo prémie

Průměrný hrubý měsíční plat učitelů v lednu přesáhl 39 tisíc korun, což je o pět tisíc víc než v roce 2018. Vyplývá to z nové analýzy ministerstva školství, kterou získala ČT. Stejným tempem by se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měly platy učitelů zvyšovat i v příštím roce. Ve vládě však panuje spor, jestli se má zvyšovat jen tarifní složka všem nebo i prémie těm učitelům, které ředitelé považují za dobré.
Video na webu České televize.

Z doprovodného článku na webu ČT24 vybíráme:

Spor se však vede o to, jak velkou míru autonomie budou mít v rozdělování peněz na platy ředitelé. „Rok 2020 chceme navýšit o 15 procent s tím, že tarif by měla být půlka a půlka by měla být pohyblivá složka. Protože my skutečně chceme, aby ředitelé škol měli podstatně větší kompetence,“ navrhuje Babiš.

Vládní ČSSD a také komunisté, kteří kabinet tolerují, s tím nesouhlasí „Já bych byla ráda, kdyby celá ta částka šla do platových tarifů, protože učitelé mají pořád nízké platové tarify,“ říká místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová.

15 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Koukam, ze novinarska blbost dosahuje kulminace. Ze by ten Zeman mel v tomhle pravdu?

Unknown řekl(a)...

A hlavně napište jak je ten průměr počítán. Myslím tím, kdo je ještě přčten mezi učitele. Zkuste to vypočítat jen z těch, kteří aktivně učí. Ať to veřejnost vidí.

Vaclav Nadvornik řekl(a)...

Mám jedinou otázku. Kolikátého je dnes? Nejsem snad úplně mimo, když ještě nemám lednovou výplatu. Zajímalo by mne, jak mohou vědět, kolik bude na lednové výplatnici.

Tomáš Barták řekl(a)...

Leden, nebo průměrný plat za celý rok? Opravdu jsou ti novináři tak hloupí? Bude stejný (podobný) průměr (a vyjde tedy podobný článek) i po výplatním termínu v únoru?

Vít Tomis řekl(a)...

Ano. Vetsina novinaru nepremysli. Mnozi vedome lzou. A stejna sebranka nas informuje i o tom, co je fake news...

Radek Sárközi řekl(a)...

Na průměr nikdy nedosáhne polovina (Plaga), natož dvě třetiny (Dobšík) zaměstnanců. Je to matematický nesmysl... A jaký byl skutečný průměr za rok 2019 bude známo nejdříve počátkem roku 2020...

mirek vaněk řekl(a)...

Myslí asi výplatu za prosinec s ročními odměnami a třináctými platy. Takže zaměstnanci automobilek min + 1 plat, tedy 70 000 a víc. Kolik státní úředníci ví bůh?
Někteří novináři nepřemýšlí a papouškují co jim ministerstvo nakuká. Přemýšlivý novinář by to mohl krásně rozmáznout. Ale musel by mít odvahu a mít kde v našich nezávislých demokratidkých médiích.

Vít Tomis řekl(a)...

Odvahu? No, spíš intelektuální výbavu...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je to matematický nesmysl

No, není.
Bude-li mít šest lidí něčeho dva kusy, tak aby polovina z nich, tedy tři lidé dosáhli průměrné hodnoty tři kusy, musí jeden z těch zbývajích mít už pět kusů. A pokud by toho průměru tři kusy měly dosouhnout dvě třetiny lidí, tedy čtyři, pak jeden z těch zbývajících dvou lidí by musel mít už jen čtyři kusy. Tedy čím víc lidí bude dosahovat průměru, tím míň lidí bude muset mít víc než činí průměr.
Nesmysl těch počtářkých výlevů spočívá v tom, že se hodnota, které má být postupně dosahováno, prezentuje jako průměrná. V systému platové tabulky s platovými třídami podle charakteru práce a platovými stupni podle započitatelné praxe, kdy té mediálně lživé hodnoty nemohou z podstaty dosáhnout všichni, musí být někdo, kdo se bude podílet na té vtipně 'průměrné' hodnotě z druhé strany. A jak poroste počet 'průměrných' muselo by se nadprůměrným na platu ubírat. Čímž se ocitáme v kategorii zázraků.
Že v tom nemá jasno kdejaký pisálek, pytliky neudivuje. Že v tom nemá jasno ministr, pytliky děsí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Takže návrat ke kořenům. Každy, kdo má mít pro výkon funkce ve státní správě nejméně středoškolské vzdělání, musí mít povinně maturitu z matematiky. A to i zpětně.
Jakože matematická gramotnost, a tak nějak podobně. V té dnešní překotně se měnící době...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Přemýšlivý novinář

Co?

Charlie řekl(a)...

A to i zpětně.

To by bylo Cut-Off skóre jak vyšité, jenže, kdy by pak na těch úřadech seděl?

Radek Sárközi řekl(a)...

Kdo nenašel, musí příští měsíc lépe hledat...

poste.restante řekl(a)...

Musíme se holt více snažit, kolegové
http://tn.nova.cz/clanek/2-5-mesice-ve-funkci-odmena-143-tisic-resort-skolstvi-rozdava.html

krtek řekl(a)...

Novináři uvedli zdroj. Takže šlo skoro o tiskovou zprávu. To si MŠMT dobře připravilo.

Okomentovat