31.1.19

Anna Brzybohatá: Pětky z kreslení ničí kreativitu, známkování vadí části rodičů i učitelů

Hudební, výtvarná i tělesná výchova by se měly hodnotit bez známek. Ty ale dávají dětem mantinely a cíle, kterých mají dosáhnout. To jsou argumenty dvou táborů, jestli známkovat, nebo ne. Námitky se týkají hlavně uměleckých předmětů jako zpěv nebo malování. Jedno z řešení by mohlo být slovní hodnocení, které je ale zdlouhavé.


Z článku na iDNES.cz vybíráme:

Podle pedagogů a jedinců, kteří jsou zastánci zrušení známkování, tím děti dostanou větší prostor pro tvoření, hlavně v předmětech jako je výtvarná, hudební nebo i tělesná výchova. O prvních dvou předmětech se diskutuje nejvíc. Hodiny tělocviku se podle Kamila Kotlíka, který je středoškolským učitelem a asistentem na FTSV UK, poněkud liší.

„Oproti hudební nebo výtvarné výchově se v té tělesné dá poměrně snadno věci změřit nebo spočítat. Je tam okamžitá zpětná vazba - buď koš dám nebo ne. Hodiny tělesné výchovy na školách mají děti naučit pohybu, ne sportu. A velkým problémem v našem oboru a v této době je fakt, že často nemáme koho hodnotit. Patnáct až dvacet procent dětí na středních školách je dnes z různých důvodů z tělocviku uvolněných. A to je problém,“ vysvětluje Kotlík.


7 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

by se měly hodnotit bez známek

A jaký je tedy rozdíl mezi tím, když se skutečnost, že výsledek aktivity žáka není ani dostatečný, vyjádří nějakým symbolem, řekněme třeba číslicí nebo písmenem, a tím, když se napíše, že takovou matlanici nezmatlá ani tříleté dítě, že žák nejenže zpívá naprosto falešně, ale není schopen si zapamatovat ani text chronicky známé lidovky, nebo že žák nechytí míč ani na desátý pokus a neuběhne šedesát metrů ani za půl minuty, když spodní limit je dvacet pět vteřin?
Nemůže-li se kvalita aktivity žáky hodnotit podle daných kritérií a po pravdě, pak ať se nehodnotí vůbec. A to žádným způsobem. Přiměřeně inteligentní dítě by mělo rozpoznat, že doběhlo poslední. A nebo, že neběželo vůbec.
Pětka z kreslení zpravidla znamená, že buď vůbec žádná kreativita není, nebo že dítě není schopno ji případně ztvárnit. Symbol nemůže tedy zničit něco, co ne-e-xis-tu-je.

Radek Sárközi řekl(a)...

Matematika nechť se známkuje, čeština nechť se hodnotí slovně, výtvarka obrázkem a hudebka zpěvem učitele. :-D

Vít Tomis řekl(a)...

V mém dětství byli na gympl přijati žáci, kteří měli na vysvědčení samé jedničky, bez přijimaček. Já měl jedinou dvojku - v pololetí šesté třídy z výtvarné výchovy. Tak jsem holt dělal přijímačky. Měl jsem z toho srandu už tenkrát. Psychiku mi to nejspíš narušilo míň, než třeba současná činnost scio nebo eduinu. Ve výchovách by se neměly známkovat výkony či talent, ale známkování "přístupu žáka k práci" mi nevadí. A utlumení "kreativity" některých kreatur taky není k zahození :-)

Lexxa řekl(a)...

Ozývám se proto, že na "zvláštní škole" (bývalé) nejde hodnotit žáka z výchov
známkou od 1-5 jen kvůli tomu, že to prostě ze sebe nedostane.
Snad mimo občanky.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Na zvlastni skole znamkujeme, neb jina moznost neni. Znamkujeme ale pristup a snahu. Jestlize mi dite odevzda vykres po ctvrt hodine, vymatlany az hanba , poplacany lepidlem, davm i trojku. Protoze ve chvili hodnoceni toho vykresu se rozhlizim po tride a vydim ostatni, jak s vystrcenym jazyk se pachti pomalu a se snahou omjakous takous peclivost. V hudebce podobne- nehodnotim krakorajici dite, bez schopnosti pochopit rytmus neb pan buh zapomnel nadelit. Hodnotim zase snahu( dite zpiva ostoset i kdyz mi to rve usi) zato soused kope do spoluzaka a nezpiva vubec nebo podobne “ aktivity” . I tam jsem ochotna jit az na trojku. Nejprisnejsi jsem vzdy byla v pracovnim vyucovani, protoze jsem se snazila z tech deti vykresat to nejvic z duvodu ziveni se rukama.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Vidim

mirek vaněk řekl(a)...

Paní Karvaiová. Vždyť ty děti se možná budou živit ne rukama, ale hlavou. Možná budou reformovat školství. Brzdíte je v rozletu:-)

V době, kdy výkal může být umělecké dílo chápu známkování ve výtvarné výchově jako problematické. Okopávání žáka by stálo za napomenutí, důtku, podmínečné vyloučení či pokud nepřestane i vyloučení ze školy. Přesně podle zákona:-)

Okomentovat