11.1.19

Anna Brzybohatá: Český učitel bere třikrát méně než kantor v Rakousku. Za stejnou práci

Učitelům má letos na výplatnicích přistát desetiprocentní navýšení platu v tarifu a pětiprocentní navýšení do nenárokové složky. Do března ale reálně uvidí zmíněných deset procent, zbytek mohou ředitelé rozdávat až poté, co dostanou peníze od krajů a obcí. V zahraničí mají ale učitelé někdy i trojnásobný plat oproti českým poměrům.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Apel odborů se plně potkává se strategií ministerstva, kterou naplňujeme, a je v souladu s programovým prohlášením. Já jsem rád, že odbory na to upozorňují a i mým plánem je navýšení o patnáct procent v roce 2020. Počítám i s deseti procenty pro nepedagogické pracovníky, respektive byl bych rád, kdyby ta částka byla taková,“ říká ministr školství Robert Plaga, který má za to, že vláda s tímto navýšením počítá.

„S ministryní financí jsme se dohodli, že školství bude řešeno prioritně, protože je to priorita vlády. Já pevně věřím, že to navýšení, kterého jsme dosáhli pro rok 2019, což je těch patnáct procent, se nám podaří zopakovat i v roce 2020. A potom v roce 2021 se nám podaří dosáhnout té kýžené hodnoty sto padesáti procent průměrné mzdy roku 2017,“ uzavírá ministr školství.
3 komentáře:

Tomáš Barták řekl(a)...

Srovnávejte raději, jaký je poměr s platy vysokoškolsky vzdělaných lidí placených státem. Bere učitel v Rakousku stejná procenta ve srovnání s inženýry, právníky, lékaři... jako u nás?

P. Vršecký řekl(a)...

To je přesné, pane Bartáku. Ten několikanásobek se asi dá najít u platů téměř všech, eventuelně jiné výhody. Nedávno mi vyprávěl kamarád státní zástupce, jak se bavil na nějaké mezinárodní konferenci o platu s kolegou ze SRN. Prý německý kolega má víc "jen" asi o 40 %, ovšem do penze odchází v 55 letech a s plným platem:-)

Radek Sárközi řekl(a)...

Těmi grafy udělali odboráři učitelům jen ostudu, viz diskuze pod článkem... Poměr platů učitelů vůči VŠ vzdělaným zaměstnancům v různých státech naleznete např. zde:

https://www.pedagogicka-komora.cz/2017/12/ceske-skolstvi-je-dlouhodobe.html

Okomentovat