6.1.19

Aleš Honus: Dusno na konzervatoři vyšetřuje inspekce i finančák

Bezmoc, strach a znechucení. Taková je v posledních týdnech situace na Církevní konzervatoři Německého řádu v Opavě. Situací se zabývá školní inspekce. Krize v umělecké škole vyvrcholila v minulých dnech vyloučením jednoho z nadprůměrných studentů, který na aktuální poměry upozorňoval. Ve škole začaly vycházet samizdatové noviny, které situaci popisují a po jejichž autorech vedení školy pátrá.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

Situací se zabývá Česká školní inspekce a zajímá se o ni i finanční úřad, protože nově dosazený ředitel přiměl pedagogy k uzavření nových smluv, aby škola ušetřila na povinných odvodech. Jedna smlouva na půl úvazku stanoví přímou vyučovací povinnost, učitelé mají i smlouvu o dílo, na jejímž základě dostávají honorář za uměleckou přípravu na hodiny, a do třetice mají dohody o pracovní činnosti na vedení odpoledních kroužků.

Dříve tuto práci vykonávali na základě jedné smlouvy. „Celý tento komplikovaný systém je zaveden, protože zaměstnavatel ušetří na povinných odvodech. Zřizovatel školy předpokládá úsporu na mzdách zaměstnanců asi 2,5 milionu korun,“ píše se v jedné ze stížností pedagogů.

Na situaci upozornili studenti při besedě s ředitelem. „Bylo nám řečeno, že když stát okrádá nás, i my jej můžeme okrádat, a že tento systém neobchází zákon, ale využívá prostor v zákoně. S tím se nedovedeme ztotožnit, neboť se to neshoduje s našimi mravními hodnotami. Kde mají studenti církevní školy hledat mravní vzory, když mají takové vedení?“ ptají se studenti v další stížnosti.

Prozatímní ředitel Ivan Luger se k situaci odmítl vyjádřit, stejný postoj zaujal i sekretář velmistra Německého řádu Robert Rác. „Nebudu se k tomu vyjadřovat a už vůbec ne pro deník Právo,“ řekl Rác.


Poznámka redakce: K situaci v Církevní konzervatoři Německého řádu v Opavě jsme publikovali Vyjádření odvolaného ředitele Církevní konzervatoře Opava Petra Rajnohy ze dne 9. června 2018


Žádné komentáře:

Okomentovat