10.12.18

Ze sociálních sítí: Moje dcera Sofinka je integrovaná na běžné základní škole

Lenka Hečková sdílela příspěvek na sociální síti Facebook: "Sdílím post své známé a maminky šikovné druhačky Sofinky s DS v reakci na "nevybíravý" komentář režiséra Tichého na děti v inkluzi. Cítím to velmi obdobně. A za sebe dodávám. NENÍ AŽ TAKOVÝ PROBLÉM VYCHOVÁVAT dítě s Downovým syndromem. (Ač to nás rodiče stojí více úsilí a trpělivosti, naše děti za to stojí, milujeme je stejně jako každý rodič své dítě a přinášejí nám každý den spoustu radosti.) PROBLÉM ALE JE NEUSTALÝ BOJ S PŘEDSUDKY, netolerancí a nerespektovaním odlišností. Neustálý boj za to, aby naše děti byly přijímány a měly obdobná práva a možnosti jako jejich vrstevníci."
Gabriela Salkova napsala:

Moje dcera Sofinka je integrovaná na běžné základní škole. Je ve 2. třídě. Škola jí baví, zvládá jí a spolužáci jí berou. Je mi až zle, když čtu příspěvky jako tento. Pana Tichého osobně neznám, ale velmi se mě dotýká, když integrované děti a tím pádem i mou Sofinku nazývá "inkluzivním dementem" či "debilem". Ano, moje dcera má Downův syndrom a s ním spojené lehké mentální postižení, ale možná by pan Tichý byl překvapen, že se umí chovat lépe než spousta zdravých dětí. Pokud máte někdo podobný názor, jako pan Tichý, stavte se u nás na kafe či víno. Osobně budete mít možnost vidět, že ne vše, co se o inkluzi píše v médiích, je skutečně pravda. V případě mé dcery to tak opravdu není. Apeluji na Vás jako na mé přátele, protože se mě tohle hluboce dotýká. Inkluze není tak špatná, je to dobrá věc a dětem jako Sofinka velmi pomáhá. Bohužel ani někteří pedagogové o ní nejsou přesvědčení a podle toho to tak vypadá. Naštěstí na škole, kam Sofinka chodí, to opravdu umí. Sofinku berou stejně jako ostatní žáky, pomáhají jí a chápou, že ne vždy se vše daří. Málokdo z Vás si dorážel představit, jak tvrdě musí pracovat, aby to vše zvládla. Ale pocit, že může chodit do třídy s běžnými dětmi je pro ní velmi důležitý. Ona nechce být vnímána jako "ta s DS". Chce být jako její vrstevníci a my se snažíme jí v tom maximálně pomoci.


7 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Postizenym, nemocnym , starym, chudym se nadavat nema. Oni si to nevybrali. Je to jejich udel.
Vzdy se ve spolecnosti najde blbec, ktery nadavat bude. Je to smutne, ale tohle nevymytime nikdy.

Nicka Pytlik řekl(a)...

nazývá "inkluzivním dementem" či "debilem"

Pro pytliky je takové téma jedno z nejobtížněji uchopitelných. V každém případě už Forestova babička říkala 'pro debila, každý debil'.
A naopak v každém dalším případě pytlici věří, že nikdo soudný nemá potřebu žádnému dítěti upírat ona obdobná prava a zbavovat je možností.
V druhé třídě by snad ani žádné problémy být neměly. Ale pokud si pytlici dobře vzpomínají, pak nejspíš asi paní CatCatherine, pytlici jí věnují tichou vzpmínku, uváděla, že problémy začínají po jedenáctém roce věku dítěte s tímto syndromem. A pokud tomu tak doopravdy je, pak to paní Hečková jistě ví, a bude na to i s dcerkou připravena. Ať se daří.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ne Pytlíku, to si pamatujete špatně. DS je jasný již v batolecím věku. jen není jasné, jaké rozumové vlastnosti dané dítko bude mít. Může se i stát, že dítě s DS má normální intelekt, i když je to vzácné.
Spíš je tu jediný, JEDINÝ, problém, a to je problém volby. Tu volbu dnes mají všichni, i když jedna grupa trochu horší. Možná se blíží doba, kdy si budou moci vybrat buď běžnou školu nebo běžnou školu. Ne, nejde o překlep, ale o realitu, o kterou určitá skupina lidí usiluje.
A pravda je ta, že nikdo by se neměl posmívat nikomu, kdo neměl v životě dost štěstí se zdravím.
A tak si poslechněte písničku od skupiny Tap tap - Řidič autobusu. Tam to ti hoši vystihli dobře (mimochodem, jsou to hoši absolventi Jedličkárny) - "blbec je blbec a blbcem zůstane"...

Nicka Pytlik řekl(a)...

DS je jasný již v batolecím věku. jen není jasné, jaké rozumové vlastnosti dané dítko bude mít.

Pravdou je, že pytlici pořád ještě nemají vše řádně nastudováno, a tak by si ani v náznaku netroufli pouštět se do jakékoli odbornější diskuse. Že DS je zjevný už v raném věku, je zjevné. Pytlici měli dojem, že šlo právě o to, že rozdíly v intelektových možnostech se mezi dětmi začínají výrazně projevovat právě v tom zmíněném věku.
Ale kdo by dal na pytliky. Jsou to takoví popletové, totiž.

Jana Karvaiová řekl(a)...

I intelektove schopnosti se daji zjistit drive.
Diagnostika jde kupredu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici, což je jim podobné, se zřejmě nevyjadřují dostatečně srozumitelně.
Mělo jít zřejmě o to, že do nějakých deseti dvanácti let se děti s DS rozvíjejí v intelektové oblasti bez nějakých rozdílů, ale pak že se zpravidla začínají zpomalovat. Takže si pytlici o tom raději něco přečtou. Když už nejsou na patřičné úrovni vzděláni a nemají v této oblasti ale naprosto žádnou praxi.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Aha, no jo. Tak to jo. Jsme si nerozuměli.

Okomentovat