16.12.18

Ze sociálních sítí: Ministerstvo kouzel oznámilo, že se uvolní zákon o pedagogických pracovních pro lidi z praxe aneb Bez koncepce, bez vize, ode zdi ke zdi

Daniel Pražák komentuje na sociální síti Facebook změny v pojetí pedagogické profese: "Ministerstvo kouzel oznámilo, že se uvolní zákon o pedagogických pracovních pro lidi z praxe a že bude možné si dodělat kvalifikaci při učení. Jenom doplním drobný přehled toho, co znamenalo být "legální" učitel za dobu, co jsem si poprvé stoupnul před katedru (posledních 8 let)..."
Celý text:

Ministerstvo kouzel oznámilo, že se uvolní zákon o pedagogických pracovních pro lidi z praxe a že bude možné si dodělat kvalifikaci při učení. Jenom doplním drobný přehled toho, co znamenalo být "legální" učitel za dobu, co jsem si poprvé stoupnul před katedru (posledních 8 let):

1) Je to celkem jedno, ale blíží se zavedení zákona o pedagogických pracovnících!

2) Sakra! Zavedli jsme zákon o pedagogických pracovnících, učit může jenom ten, kdo má vystudovaný Mgr./Ing. a k tomu pedagogický minimum, ale ty lidi si to nějak nedodělali a tak máme strašnou spoustu nekvalifikovaných!

3) Oukej, hele lidi...teď si dáme nějakej čas (dva roky?) a uděláme program na rok a půl, kdy si můžete ve zrychleným řízení dodělat pedagogickou kvalifikaci. Budete chodit na přednášky o pedagogice, který vám, s 10 letama praxe, budou strašně užitečný a o didaktice vám budou občas vykládat lidi, co sami neučili. Ale to nevadí, budete mít kvalifikaci a aspoň si procvičíte psaní zbytečnejch seminárek, který stejně nikdo nečte.

4) Hm...! Pořád si to nedodělalo dost učitelů a vlastně ani nevíme, kolik učitelů nám chybí a kolik z těch, co učí, nemá kvalifikaci. Hele, víte co? V tom zákoně je napsaný, že pokud ředitel může dokázat, že se snažil sehnat kvalifikovanou sílu a nesehnal, tak může zaměstnat prakticky kohokoliv. Tak nevadí, jestli jsi v prváku bakaláře, nevadí, jestli studuješ něco jinýho, nebo jestli si to prostě chceš zkusit. Jsme v průšvihu a hlavně potřebujeme, aby v těch třídách někdo byl.

5) Hele...a co kdybychom udělali něco, co jsmě měli udělat před pěti lety a umožnili už dlouho praktikujícím učitelům nějaký svižný dodělání pedagogický kvalifikace, která bude reflektovat to, že už učí? Třeba na 100h.

Popravdě, něco takovýho se stát muselo a mělo. Otázka je, jak se asi teď bude cítit učitel z fáze 3)? Který strávil rok a půl docházením na přednášky ve svém volném čase, s dlouholetou praxí snášel to, že se k němu někdo choval jako ke studentíkovi a teď zjistí, že se na to mohl klidně vykašlat a dodělat si studium za 100 hodin?

Achjo. Bez koncepce, bez vize, ode zdi ke zdi.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Obdobným způsobem by se mohly začít naplňovat neutěšeně řídnoucí stavy dětských lékařů. A časem i stomatologů praktických lékařů v zastrčených koutech naší krásné vlasti plné odborníků na cokoli.

Unknown řekl(a)...

Hm, a jak se na to teprve bude tvářit blbec, kterej studoval fakultu, dělal zkoušky, zápočty, přečet´tunu literatury, psal diplomku, skládal několikery státnice, a pak má to samý jako lidi s formálním kurzem didaktiky nebo i bez něj.

Nicka Pytlik řekl(a)...

jak se na to teprve bude tvářit blbec

Domnělý blbec by se měl přestat jakkoli tvářit, a i se svým diplomem by měl jít tam, kde jeho nabyté kompetence a gramotnosti ocení nejen slovně, ale především finančně. Pokud tak neučiní, teprvá potom začne být blbcem.

Radek Sárközi řekl(a)...

A jak se na to bude tvářit někdo, kdo kvůli pedagogice neudělal státnice a nemá VŠ?

Okomentovat