20.12.18

Zakladky.eu: Chvályhodný projekt nebo jen zbytečná buzerace škol?

Jako smysl projektu Zakladky.eu jeho autoři Veronika a Ronald Němcovi uvádějí: "Také přemýšlíte, na kterou základku svého prvňáčka přihlásit? Smyslem tohoto webu je přehled jednotlivých základních škol podle položených otázek, které by měly pomoci rodičům snáze se rozhodnout. Původně nás zajímaly jen školy z Karlových Varů, ale díky velkému zájmu rodičů budeme postupně přidávat i další města. V těch už si ale musíte jako rodiče své informace "vybojovat" sami (my Vám v tom rádi pomůžeme)." Od škol autoři vyžadují odpovědi na sedmdesát otázek formou žádosti dle zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím. Pokud se na ně podíváte, část požadovaných odpovědí se dá zcela určitě dohledat na webech škol, část z nich škola vůbec mít nemusí, část používá vadnou terminologii nebo není informací ve smyslu zákona.


MŠMT vede rejstřík škol a ČŠI spravuje InspIS Portál s řadou informací, každá škola pak publikuje výroční zprávu. Je celkem pochopitelné, že získání odpovědí na otázky zakladky.eu vyžaduje pro rodiče určitý objem práce a některé ani na webech škol nebo výročních zprávách nenajde. Plošné bombardování škol touto sadou otázek je ale přesto přinejmenším zbytečné a šikanózní.

Připomínáme § 6 zákona č. 106/1999 Sb.:

Odkaz na zveřejněnou informaci

(1) Pokud žádost o poskytnutí informace směřuje k poskytnutí zveřejněné informace, může povinný subjekt co nejdříve, nejpozději však do sedmi dnů, místo poskytnutí informace sdělit žadateli údaje umožňující vyhledání a získání zveřejněné informace, zejména odkaz na internetovou stránku, kde se informace nachází.


A ještě § 11 zákona č. 106/1999 Sb.:

(2) Povinný subjekt informaci neposkytne, pokud:

b) ji zveřejňuje na základě zvláštního zákona a v předem stanovených pravidelných obdobích až do nejbližšího následujícího období,


Připravujeme podrobnější rozbor všech otázek a návrh odpovědi, případně postup jak odpověď zpoplatnit.

8 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Buzerace je slabé slovo, ten člověk, který je s tím spojen, je regulérní blázen.

Radek Sárközi řekl(a)...

Doufám, že mu ty odpovědi školy řádně naúčtovaly. Já se nedávno zkoušel ptát na něco podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím a MŠMT odhadlo náklady na zpracování odpovědi na 15 000 Kč.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A z kterýchže peněz se ten projekt financuje?

Ivo Mádr řekl(a)...

"Evidentně tam chybí genderové otázky, inkluze,...

1. Kolik mužů/žen učí první třídu
2. Kolik mužů/žen je ve věku důchodovém a bude učit prvňáčka
3. Kolik učitelů/učitelek vzešlo z migračních vln
4. .....

Je třeba i tyto otázky zapracovat do dotazníku".

A nyní vážně. Co je toto za šílený projekt?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Slovy Jana Wericha: "To je blbý, to se bude líbit."
Osvědčený postup:
- vymyslet cokoli,
- nechat si to posvětit od někoho, kdo tomu vůbec nerozumí,
- počerpat, co to dá,
- udat ty, kteří se nezapojili a tím výdělek ohrozili.

Mathelm řekl(a)...

Hochštapler, který za předstíraný altruismus a starost o veřejné blaho dost neuměle skrývá vlastní sobecký zájem a touhu po sebeprosazení, ať to stoji,co to stojí. Aktivní hlupák je horší něž třídní nepřítel.

Pepa řekl(a)...

Pán je advokát? To by měl zvládat shodu podmětu s přísudkem...

P. Vršecký řekl(a)...

Advokát je ideální džob, kde jedinec s hypertrofovaným egem může svou neukojitelnou touhu po slávě, uznání a "vítězství" realizovat za cizí (svého klienta) peníze. Znám desítky příkladů. Na pana Němce IMHO tahle definice sedí jako zádel na hrnec.

Okomentovat