17.12.18

Vratislav Dostál: Výběrové základky jsou kontraproduktivní. Děti se musí naučit respektu k jinakosti, tvrdí expertka

Úřad Veřejného ochránce práv tento týden zveřejnil výstupy detailního šetření, jehož cílem bylo identifikovat problémy škol, které mají zkušenost se vzděláváním romských žáků, jsou otevřené společnému vzdělávání nebo se snaží poskytovat kvalitní vzdělání všem bez ohledu na etnicitu. Na základě tohoto výzkumu ombudsmanka připravila sérii doporučení jednotlivým aktérům, kteří mohou zlepšit situaci romských dětí v českém vzdělávacím systému. Politický reportér INFO.CZ Vratislav Dostál při té příležitosti hovořil s jednou z autorek šetření, socioložkou a vedoucí výzkumného oddělení v kanceláři Veřejného ochránce práv Marínou Urbánikovou.


Z rozhovoru v INFO.cz vybíráme:

Takže pokud někdo s motivací dát svému dítěti to nejlepší vzdělání pro něj vybírá už u základních škol ty, které lze označit za progresivní, prestižní nebo dokonce elitní, tak vy byste řekla, že jedná kontraproduktivně?

Je to kontraproduktivní, zejména pokud opustíme úzce individualistické hledisko. V první řadě je povinností státu, aby zabezpečil, aby všechny veřejné základní školy byly přibližně stejně kvalitní. Neměly by tedy za veřejné peníze vznikat na jednu stranu elitní školy pro děti z dobře situovaných rodin, a na druhou ty pro děti z chudých rodin nebo děti s vyšší potřebou podpory. Pro všechny z nás, pro celou společnost bude nejlepší, pokud budeme moct dávat děti do základní školy, která je k našemu bydlišti nejblíže, aniž bychom zdlouhavě uvažovali nad tím, zda je pro naše dítě dost dobrá.

Za velmi důležité také považuji, a v budoucnu to bude ještě důležitější, aby si děti již v útlém věku osvojovali schopnost vycházet také s dětmi z jiného prostředí. Měly by si zvykat na heterogenitu, měly by si zvykat na to, že různí lidé mají talent na různé věci, aby respektovaly jinakost, nebo aby se samy přesvědčily, že kvality člověka nespočívají pouze v tom, jaký má školní prospěch.

To všechno je něco, co budou čím dál víc potřebovat jako dospělí občané. Žijeme spolu v jedné zemi, a musíme spolu vyjít a dohodnout se. Pokud spolu různé sociální skupiny nikdy nepřijdou do styku, a již od útlého dětství se budou pohybovat ve svých bublinách, dialog se bude těžko navazovat a vzájemná empatie těžko rozvíjet.

14 komentářů:

P. Vršecký řekl(a)...

Urbániková není žádná expertka, když si najdete její profesní profil, najdete přesně to, co lze u osoby s takovými názory očekávat (Masárna, mediální studia, atd.). Nenajdete ovšem, co by logicky mělo nejvíc zajímat. Totiž zda "expertka" má už vlastní děti a pokud ano, kde se vzdělávají, jestli to odpovídá jejím hlásaným názorům. Ale i kdyby, ať si kazí budoucnost svých dětí a nemele o něčem, čemu evidentně nerozumí a co nechápe.Tihle pomatení kavárenští pseudoliberálové, kteří nic pořádného neumí, jen žvanit nesmysly, jsou mor dnešní doby.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já bych ještě vypracovala metodický pokyn k zasedacímu pořádku v hospodě. Zásadně smíchat zedníky a lékaře a nejlépe nějaký cizince k tomu. A kde se to nebude dodržovat, sebrat licenci.
Ať žije sociální inženýrství.

Ivo Mádr řekl(a)...

A tramvaj neodjede do chvíle, až budou cestující genderově vyvážení. A přitom musí bezpodmínečně dodržet jízdní řád.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Takže znova a pořád dokola. Kolik je dětí oné romské národnosti a jak jsou identifikovány? Je jich více či méně, než dětí národnosti slovenské, maďarské, polské, německé, ukrajinské, ruské, bulharské, rumunské, moldavské, čínské, mongolské, vietnamské, korejské, japonské, francouzské, italské, španělské, anglické, waleské, skotské, irské, skandinávské, severoamerické, jihoamerické, středněamerické, arabské, africké, australské, oceánské, antarktické...
Označovat děti jakéhokoli etnika za jinaké považují pytlici za obzvláště pokleslou ubohost!
Pytlici rozlišují právě a jen děti pracovité a nanicovaté.

Radek Sárközi řekl(a)...

Expertka si plete alternativní školy a soukromé...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak oni si experti vůbec pletou všechno možné.

Pedagogická komora řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Zdeněk Sotolář řekl(a)...

vedoucí výzkumného oddělení v kanceláři Veřejného ochránce práv

Co tam mají ještě? Stavební odbor? Kulturní úderku?

Pepa řekl(a)...

Citát první:
"Pro všechny z nás, pro celou společnost bude nejlepší, pokud budeme moct dávat děti do základní školy, která je k našemu bydlišti nejblíže, aniž bychom zdlouhavě uvažovali nad tím, zda je pro naše dítě dost dobrá."

Citát druhý (z kompletního článku): "Jsem Romský rodič, mám dítě, které jde do první třídy. Chci pro něj pochopitelně to nejlepší. Co byste mi doporučila?

Jednoznačně bych doporučila, abyste své dítě dal do školy, kde se vzdělává vyšší podíl dětí z majority. A to i za cenu, že byste musel své dítě doprovázet do vzdálenější školy."

Tak tady bych já (nejsa expert, podotýkám) doporučil, aby si paní expertka nejdříve rozmyslela, co vlastně chce. Protože zatím platí, že nejdřív mluví a jestli přemýšlí, o tom by se - diplomaticky řečeno - dalo s úspěchem pochybovat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jednoznačně bych doporučila, abyste své dítě dal do školy, kde se vzdělává vyšší podíl dětí z majority.

Jakože:
"Koukejte ho dát kamkoli, kde není až tak moc těch přivadrovalců. Radim vám dobře!"
Nebo:
"Zastav se, amigo, v naší Las Adelitas na burrito a sklenku tequily."
"Rád. Nechodí tam ale moc Čechů? To bych fakt nerad!"

P. Vršecký řekl(a)...

Výzkumné oddělení v kanceláři Veřejného ochránce práv. Tvl., to nevymyslíš:-) A samozřejmě odborná asistentka na Masárně, největším hnízdě neobolševismu.

Upozorňovat výzkumnici na góly do vlastní branky, které si plácáním logických nesmyslů sama dává, je zbytečné. Tahle je totiž ze stejné "myšlenkové" stáje jako Tajnej nebo Petr. Že to živíme ze svých daní je ta největší pohroma.

poste.restante řekl(a)...

Už zbývá jen vymyslet, jak se mají zástupci "jinakostí" naučit respektu k majoritě.

Vlastně, oni se to přece všichni naučit MUSÍ.
Žádná svoboda. Žádný osobní názor. Povinný respekt. Říkala to expertka a ta tomu přece rozumí nejlíp.

P. Vršecký řekl(a)...

Oni se zástupci jinakosti musí naučit respektu k najoritě? Jak jste na to, pro boha živého, člověče přišel? O tomhle směru respektu ještě nikdy nikdo nic neslyšel. Však se podívejte, jak mluví a píšou dobroseři třeba o tom, kdo a co musí ve vztahu Romové versus majorita. Četl a slyšel jsem v desítkách článků a rozhlasových nebo televizních pořadů, co všechno musí majorita. Druhá strana nikdy nic. To by totiž byl rasismus a diskriminace!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Přesně tak! Vzájemný respekt a svobodná diskuse!
Rozuměj, musíte bezpodmínečně přistoupit na jakékoli naše požadavky.

Okomentovat