10.12.18

Veronika Valíková: Učitelé v pasti centralismu

Velká část veřejnosti je přesvědčena, že největší problém českého školství tkví v penězích. Učitelé jsou skutečně placeni podprůměrně. Přesto si myslím, že největším problémem našeho školství je svazující centralizovaný systém a narůstající míra nesvobody.


Z článku v MF DNES vybíráme:

Na počátku tisíciletí začali učitelé houfně vstřebávat nové vyučovací metody, tvořili školní vzdělávací programy a důležitější než obsah se nenápadně stávala forma. A plíživě se začínaly vracet snahy o centralizaci a unifikaci školského systému, jehož rozvolněnost pobuřovala politiky, některé rodiče i učitele. Nejdříve se to projevilo v přebujelé byrokratizaci, která zatížila fungování škol. Pak přišla nová maturita, povinné celoškolní projekty, státní přijímací zkoušky, nezvládnutá plošná inkluze a mnoho dalších novot. Učitelé testovaných předmětů se ve snaze dovést žáky k co nejlepším výsledkům mnohde stali pouhými převodovými kolečky vzdělávání. Státní maturita snížila úroveň gymnázií, na odborných školách se kvůli ní zanedbávají praktické předměty. Inkluze a přijímačky přinesly mnoho zmatků. A mašinka českého školství k překvapení všech stále víc zadrhává.(...)

Ano, kantorské platy by se měly zvyšovat. Ale také by se měla zvyšovat sebedůvěra učitelů, jejich vzdělanost, tvořivost, tolerance, motivace a míra svobody. Aby mohli učit podle svého nejlepšího svědomí a nemuseli se stále více podřizovat formálním a ideovým koncepcím snaživých státních úředníků, dotacím, grantům a projektům nejrůznějších expertů. Stát má na práci učitelů dohlížet, nikoli ji komplikovat a ničit snahu o osobitý přístup. Pokud činí opak, nemůže se divit, že tvořiví a sebevědomí lidé hledají uplatnění jinde.

19 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

Paní Valíková stále tančí na horní palubě Titaniku našeho školství a debatuje nad kvalitou večeře či barvou ubrusu.

Abysme se mohli bavit o svobodě učitelů, musíme nějaké mít. Počátek 90. let, kdy byla svoboda největší, osnovy předepisovaly jen obsah učiva a daly se z 30% měnit, i žáci SŠ dostávali na počátku školního roku učebnice, učitelé fasovaly laboratorní pláště, hygienické potřeby i učitelský zápisník, na administrativu byla jedna sekretářka na škole a 1 psací stroj na kabinet na kterém se ten 1 posudek ročně pro policii naklepal, spousta kantorů uměla svou práci a byly zvyklí ji kvalitně odvádět je nenávratně pryč.
Dluh českého školství nejde smazat hezkými řečmi.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já s paní souhlasím. Také mi vadí, že jsme svázaní tolika předpisy. Vadí mi, že nemůžeme dát dětem tolik svobody, protože jsme odpovědní za úplně všecko. I za to, že si dítě v kabince wc zlomí nohu (jo jde to, věřte mi).Líbí se mi, jak mnozí vizionáři vždycky odněkud přijedou a hele podívejte, tam to dělají jinak a líp. No jóóó. Jenže "tam" mají jiné přepisy, menší odpovědnost. Tam mají pomocný personál, tam se jinak spolupracuje třeba se sociálkou.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Státní maturita snížila úroveň gymnázií,

Nemám rád maturitu. Ale je toto tvrzení nějak ověřitelné? Může sama maturita snížit úroveń gymnázií?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nemuze pane Sotolari.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Inkluze a přijímačky přinesly mnoho zmatků.

Co-žeee? Inkluze taky? No to pytliky podrž!

Veronika Valíková řekl(a)...

Pane Sotoláři, pokud se četby mnoha autorů stane četba dvaceti knih, jde úroveň dolů. Potvrzují kolegové z více škol.

Pytlíky zdravím a odcházím k rohlíčkům.

Veronika Valíková řekl(a)...

...z četby...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Státní maturita snížila úroveň gymnázií...
pokud se z četby mnoha autorů stane četba dvaceti knih, jde úroveň dolů


Jestli by něco mohlo jít dolů, pak dočasně možná úroveň sečtělosti některých žáků. Ne ovšem celé školy. Běžná střední škola nejsou jen jazyky. Ať už mateřský či nějaký cizí. V takové běžné škole se zpravidla zkompetentňuje i v pár dalších vzdělávacích oblastech. Namátkou matematika, nějaké ty přírodní a společenské vědy, nesčetně výchov...

Veronika Valíková řekl(a)...

Jistě, Pytlíku. Ale pouze z češtiny se maturuje plošně. To už by při své vševědnosti mohli vědět. Takže snižuje. Vracím se k perníčkům, jsou letos bez vajec a velmi chutné. Pěkný večer.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Buď tedy nepochopili u valíků, a nebo u pytliků.
To už se tak stává, kdež se běhá od rohlíčků k perníčkům, a nebo se čtou zapeklité texty a při tom se poslouchají fokusy.

Veronika Valíková řekl(a)...

Fokus jsem zavřela, jak mě ... valíci znají jen češtinu, o ostatním nepíšou. PV.

Veronika Valíková řekl(a)...

Pytlíci, na blogu to mám celé - věším to tam den dva po vyjití v MFD. PV.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Fokus jsem zavřela

Pytlici nikoli, a dobře udělali. Ostrůvek myšlení jasného...

Josef Soukal řekl(a)...

Takže se četlo jenom kvůli maturitě? A během čtyř let výuky se s četbou pracovat nedá, v nejrůznějších formách, a třeba do větší hloubky, než umožňuje jakákoli zkouška?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Paní Valíková. Já měla dojem, že těch 20 je minimum. on studentům někdo? zakazuje číst třeba 300 knih? Za mě nebyl vůbec žádný limit, nikdo neříkal čtěte tohle nebo támhleto. A ono se prostě četlo. není to o maturitě, ale o nastaveném myšlení některých mlaďochů. Kdo chce,tak čte. Kdo nechce, nepřečte ani těch 20 a stahuje si netové zkratky.

Veronika Valíková řekl(a)...

Pane Soukale, paní Karvaiová, mluvíme o tom stále dokola.

Systém zkoušky z maturantů čtenáře samozřejmě neudělá. Ale může být jistou motivací - pokud student ví, že u zkoušky zúročí veškerou četbu.

Pokud ovšem studenti stahují rozbory a učí se je jako násobilku, má to demotivační charakter a snižuje to úroveň gymnázií. Znám z praxe.

A nezačínejte zase s tím, že si to jako učitel mohu korigovat. Pan Soukal ví, že jsem ve výpovědi, neb jsem pět let nesměla maturovat a učit vyšší třídy, ač byla moje třída v roce 2012 druhá celostátně. Na jistém prestižním gymnáziu. Že se škrtají tituly v seznamech četby hlásí více učitelů z více gymnázií.

Berte můj článek i jako výpověď systému, s nímž se osm let peru. Je mnoho mladých, nadějných češtinářů, kteří se rádi přizpůsobí.

Ygrain řekl(a)...

"Kdo nechce, nepřečte ani těch 20 a stahuje si netové zkratky."

Kdyby si aspoň stáhli ten výcuc... letos mi ze třídy vyletěli na totální lenost hned dva.

Josef Soukal řekl(a)...

"Systém zkoušky z maturantů čtenáře samozřejmě neudělá. Ale může být jistou motivací - pokud student ví, že u zkoušky zúročí veškerou četbu."

Takže se čte kvůii maturitě.
Když už jsme u čtení z pragmatických důvodů, stejně tak se může číst kvůli nárokům učitele v průběhu studia.

"Pokud ovšem studenti stahují rozbory a učí se je jako násobilku, má to demotivační charakter a snižuje to úroveň gymnázií."

V životě jsem po svých žácích nic takového nepožadoval a moji žáci také vědí, že pokud nebudou u zkoušky pracovat s výňatkem, dopadnou špatně, i kdyby se nabiflovali slovník spisovatelů. Zkrátka za úpadek si mohou učitelé sami, oni nastavují úroveň, oni žáky při výuce vedou, oni nějak s texty pracují.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ale může být jistou motivací - pokud student ví, že u zkoušky zúročí veškerou četbu.

A to jak?

Okomentovat