11.12.18

Veronika Sušová-Salminen: Hrůza jménem školní obědy „zadarmo“

ČSSD znovu navrhuje zavedení bezplatných obědů pro děti v mateřských a základních školách (I. stupeň), návrh má tentokrát podporu premiéra (a velkokapitalisty sic!) Andreje Babiše, zatímco opozice a někteří novináři neoliberálně křičí (jako dříve), že jde tu o „socialistický švindl“ či „populismus“, tu o „komunismus“, který nebyl ani za komunistů (to jsme to dopracovali). Prý, jak bychom k tomu přišli, učit děti, že je něco „zadarmo“, když si dnes lidé toho, co je zadarmo, neváží.


Z článku v ČasopisArgument.cz vybíráme:

Letos tento systém oslavil ve Finsku 70. výročí fungování. Ano, to znamená, že byl zaveden a funguje od roku 1948. Komunismus nebo socialismus?! Nikoliv. O bezplatném školním stravování bylo rozhodnuto v době liberálních vlád, v roce 1943, tedy fakticky ještě v době války, a země dostala 5 let na přípravy. Od té doby (tedy od roku 1948) funguje kontinuálně a zatím se ho nikdo rušit nechystá, protože se celkově osvědčil. Nikdo ho jako komunismus nebo socialistický švindl či příživnictví podle mých informací nechápe, je to normální součást vzdělávacího systému, který je celosvětově hodnocen velice pozitivně.

Je to zdarma? Samozřejmě, že nikoliv. Bezplatné obědy ve školách jsou placené z daní daňových poplatníků, tedy z části (a nejen) z daní rodičů či prarodičů dětí, z části na něj přispívají všichni, včetně firem, bank a všech dalších, kdo platí daně. Přičemž je jasné, že nejen z daní, které platí z příjmu či zisku, ale také například z těch, které platí každodenně v podobě DPH, daně na paliva a podobně. Jedná se o princip solidárního přerozdělování daní, což je jeden ze základních zdrojů veřejného (společného) rozpočtu. Přerozdělování bylo, je a bude základem politiky a politického boje ve fungující demokracii.

3 komentáře:

Simona CARCY řekl(a)...

A je ve Finsku dotován také toaletní papír zdarma? Aspoň roličku do každé lavice!

Ygrain řekl(a)...

"Bezplatné obědy ve školách jsou placené z daní daňových poplatníků"

No právě. Já bych byla mnohem raději, kdyby se z peněz daňových poplatníků platily věci podstatnější než něco, co si většina domácností klidně může dovolit a co všechny domácnosti stejně platí, když mají dítě doma.

Nicka Pytlik řekl(a)...

kdyby se z peněz daňových poplatníků platily věci podstatnější

Přesně tak! Stát třeba jako Dobrý anděl.

Okomentovat