23.12.18

Tomáš Klézl: Chtějí se bavit jako ostatní. Psycholog dokazuje, že autisté nemusí žít jako samotáři

Slovo autista pochází z řeckého výrazu autos, což znamená sám. Děti z havířovského spolku ADAM - Autistické děti a my však rozhodně osamělé nejsou. Díky unikátnímu projektu dokazují, že člověk s autismem nemusí žít jako odstrčený samotář. S pomocí psychologa Přemysla Mikoláše a dětí z těrlického dětského domova se učí, jak správně komunikovat nejen mezi sebou, ale také s ostatními.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

"Děti s autismem touží si s někým popovídat a sdílet svoje pocity. Problém je v tom, že to neumí nebo že se bojí. Musí se naučit, jak vést komunikaci, jak oslovit kamaráda nebo to, že se v rozhovoru střídáme, že nejde o jednostrannou věc," líčí Gerdová. "Z toho pramení, že se navenek jeví jako samotáři."

Bariéru dětem ze spolku ADAM pomáhá odstranit psycholog Přemysl Mikoláš. Ten po celé republice proslul svou nekonvenční ideou navázat vzájemnou výpomoc mezi dětmi s poruchou autistického spektra a mládeží z místního dětského domova.

Tyto dvě skupiny dětí, které se v určitém smyslu pohybují na okraji společnosti a veřejnost se na ně dívá skrze určité stereotypy, mají podle psychologa společného více, než se na první pohled může zdát. "Děti v institucionální péči vykazují podobně jako autisté znaky toho autos, té samoty," vysvětluje Mikoláš.Žádné komentáře:

Okomentovat