16.12.18

Radek Bartoníček: Časem se vrátím do školství, říká Gazdík. S Drahošem chce sepsat reformu vzdělávání

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík, o jehož rozhodnutí odejít z postu předsedy informovala ve čtvrtek jako první redakce Aktuálně.cz, se chystá pracovat na reformě školství. "Chtěl bych sepsat reformu a vizi českého školství společně s Jiřím Drahošem a Mikulášem Bekem," říká Gazdík, který je původním povoláním učitel a nyní má na starosti jako radní školství ve Zlínském kraji.


Z rozhovoru na Aktuálně.cz vybíráme:

Názorů na to, jak změnit české školství, je nepočítaně. Co vy považuje za absolutně klíčové?
Pokud nemáme být v budoucnosti montovnou, musí být základním cílem vzdělání to, že absolventi jakéhokoliv typu školy se musí umět učit novým věcem. To se dnes bohužel v mnoha případech neděje. Navíc musíme připravit takový systém, který bude skutečně pro budoucnost, protože v této oblasti se věci mění strašně rychle.

Nestane se ale to, že budete reformu připravovat v úzkém okruhu lidí? Vtáhnete do ní co nejvíce odborníků?
Určitě chci, aby se toho účastnilo více lidí, protože je nezbytná široká dohoda. A i proto usiluji o to, aby celou reformu zaštiťovali takové osobnosti, jako jsou profesoři Drahoš a Bek. A určitě se budeme snažit dohodnut i s politickými stranami, abychom vytvořili vizi, kterou se bude školství řídit deset, patnáct let.

Opravdu věříte, že je to reálné?
U řady lidí i stran vidím snahu se dohodnout. Když jsme sledoval předvolební debaty o školství, přišlo mi, že zhruba v 80 procentech věcí se politické strany shodnou.
5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"Pokud nemáme být v budoucnosti montovnou, musí být základním cílem vzdělání to, že absolventi jakéhokoliv typu školy se musí umět učit novým věcem."

Já myslím, že by pro začátek stačilo, kdybychom dokázali ještě neabsolventy škol přinutit učit se na škole, do které docházejí, či je přinutili tam alespoň docházet.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Gazdík byl nejspíš na stáži v eduinu. Tisíckrát omleté floskule o montovnách v přektně měnící se době. A tak nějak podobně.
Pokud mu na to páni profesoři naskočí, jejich věc. Pokud v tom už nejedou...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici se právě na Spektru dívají na pořad o japonských mistrech tesařích. Fascinující. V zemi technologií a humanoidních robotů...
Mládež je u mistrů ve výcviku pět let. Pytlici se nepřepsali. VÝCVIKU!

Jiri Janecek řekl(a)...

No, já v montovně pracuju a přijde mi to lepší (= blíže verzi 4.0 čehokoli), než třeba předtím v továrně na svařování káblů nebo ohýbání a lakování plechů. O stříhání a okopávání vinohradu nemluvě...

Jinak Drahoše jsem za těch osm let, co "stál v čele AV", neslyšel říct jedinou rozumnou myšlenku třeba ke katastrofální neúspěšnosti doktorských studentů v ČR. U Beka to chápu, ten by si hrál se stavidlem svého rybníka... V případě Drahoše jde o buď o neschopnost vidět nebo neochotu řešit (tupost a předposranost).

Tak su zvědavý, jaké perly budou tahat na celé školství...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Tak jsem myslel, že největšími metlami školství jsou experti, neziskovky a ČŠI. Na odložené politiky jsem nepomyslel. A už se na nás valí.

Okomentovat